Kodėl Marse nėra gyvybės

2011-08-04

Metanas Marso atmosferoje suskyla 600 kartų greičiau, nei Žemėje. Pasak specialistų, tai galima paaiškinti tik viena priežastimi: šioje planetoje vyksta nežinomas atmosferos procesas, sparčiai naikinantis metano dujas.

Prancūzijos P. S. Laplace‘o instituto (IPSL) Dinaminės meteorologijos laboratorijos bei P. ir M. Curie universiteto mokslininkai Franckas Lefèvre‘as ir François Forgetas žurnale „Nature“ paskelbė metano dujų Marso atmosferoje pasiskirstymo tyrimų išvadas. Jose teigiama, kad stebimi metano irimo Marso atmosferoje ypatumai praktiškai nepalieka šansų prielaidoms apie galimą gyvybės egzistavimą šioje planetoje.

Pirmą kartą metanas Marso atmosferoje buvo aptiktas 2003 m. 2009 m. nepriklausomos tyrėjų grupės patvirtino, kad šioje planetoje egzistuoja nuolatinis metano emisijų šaltinis. Kai kurie specialistai iškėlė prielaidą, kad šias dujas į atmosferą išskiria po gruntu esančios bakterijos, kitų manymu dėl vasarą ištirpstančio ledo jis gali patekti į atmosferą per plyšius planetos gelmėse.

Matuojant metano koncentraciją „Mars Express“ palydovo prietaisais ir Havajuose esančiais teleskopais buvo nustatyta, kad šios dujos Marso atmosferoje yra pasiskirsčiusios labai netolygiai.

Prancūzų mokslininkai nusprendė sukurti matematinį modelį, kuris galėtų paaiškinti tokį metano pasiskirstymo netolygumą. Galiausiai tyrėjai priėjo išvadą, kad stebimus metano pasiskirstymo atmosferoje skirtumus galima paaiškinti tik viena priežastimi. Marse turi egzistuoti nežinomas procesas, naikinantis metano molekules. Mokslininkų skaičiavimais, į Marso atmosferą patekusios metano dujos išnyksta per maždaug 200 Žemės parų. Tai reiškia, kad metano skaidymasis Marso atmosferoje yra 600 kartų spartesnis, nei Žemėje.

Kadangi metanas sudarytas iš tų pačių cheminių medžiagų, kaip ir biologiniai organizmai, nežinomos kilmės procesas gali neleisti susidaryti sudėtingesnėms organinėms molekulėms, mano mokslininkai.

Metanas kartu su vandeniu, deguonimi ir anglies dvideginiu laikomas vienu iš biologinių žymenų. Tai medžiagos, kurių aptikimas svetimose planetose padidina gyvybės egzistavimo jose tikimybę. Mokslininkai artimiausiu metu planuoja atlikti dar išsamesnį metano pasiskirstymo Marse tyrimą. Pasak prancūzų mokslininkų, jei naujasis tyrimas patvirtins jų išvadas, tai gali reikšti, kad sąlygos Marse yra pernelyg atšiaurios, kad jame galėtų egzistuoti organinė gyvybė.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...