Mokslininkai išsiaiškino kaip vėžys žudo ląsteles

2011-11-02

Tyrėjai išsiaiškino, kaip vėžį sukelianti bakterija „Helicobacter pylori“ puola ląstelės energijos infrastruktūrą, sukeldama įvykių grandinę, kurios metų ląstelė yra privedama prie susinaikinimo.

H. pylori yra vienintelė žinoma bakterija, sugebanti išgyventi žmogaus skrandyje. Užsikrėtimas šia bakterija yra susijęs su padidėjusia rizika susirgti skrandžio vėžiu.
Teigiama, kad šia bakterija yra užsikrėtęs kas antras pasaulio gyventojas. Organizmas į šią bakteriją reaguoja netinkamai, todėl infekcija nėra pašalinama iš skrandžio.

Naujasis tyrimas parodo, kaip bakterinis toksinas veikia ląstelės mitochondrijas, atsakingas už energijos gamybą, ir taip paskatina ląstelės apoptozę (užprogramuotą ląstelės žutį).

Ankstesnių tyrimų metu buvo nustatyta, kad H.Pylori bakterijos gaminamas baltyminis toksinas VacA sukelia ląstelės žūtį, tačiau pats mechanizmas dar nebuvo žinomas.

Nustatyta, kad patekęs į ląstelę VacA baltymas pradeda vykdyti chemines reakcijas. Vietoje to, kad mitochondrijos, reaguodamos į padidėjusį energijos poreikį, jungtųsi ir formuotų plaušelių tinklą, jos skildavo į mažesnes, nesusijusias organeles.

Teigiama, kad mitochondrijų jungimasis ir skilimas turi būti subalansuotas, atsižvelgiant į energijos poreikius, tačiau VacA toksinas priverčia mitochondrijas skilti.

Nustatyta, kad VacA užvaldo pagrindinį ląstelėje esantį baltymą Drp1, kuris yra atsakingas už jungimosi bei skilimo procesus, bei taip skatina skilimo procesą.

Daugybė ligų yra susijusios su mitochondrijų disbalansu. Tai sukelia tiek vėžį, tiek nervų degeneracijos ligas, tokias kaip Alzheimerio ar Parkinsono sindromai. Naujasis atradimas padės geriau perprasti šias ligas bei sukurti potencialų gydymą.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...