Sukurtos dirbtinės odos ląstelės

2011-10-27

Pigmentinės ląstelės ne tik sukuria strazdanas ir įdegį. Šios ląstelės taip pat sugeria ultravioletinius spindulius, apsaugodami mūsų odą nuo kenksmingų Saulės sukeliamų efektų.

Tyrėjai norėtų šias ląsteles, vadinamas melanocitais, ištirti laboratorijoje, tačiau melanocitai, paimti iš suaugusio žmogaus odos, nesidaugina laboratorijos sąlygomis. Tyrėjai atrado naują būdą, kaip sukurti melanocitus iš pelės uodegos ląstelių pasinaudodami į embrionines kamienines ląsteles panašiomis tarpinėmis grandimis, vadinamomis iPS ląstelėmis.

Tyrėjų teigimu, tokie laboratorijoje sukurti melanocitai galės būti panaudojami audinių transplantacijai, pavyzdžiui, sergantiems odos vėžiu. Šios ląstelės taip pat padės žmonėms geriau atsistatyti po vaistų perdozavimo.

Tai pirmasis pavykęs mėginimas sukurti dirbtines pigmentines ląsteles. Teigiama, kad galimas ir atvirkštinis procesas, kuomet tyrėjai paims odos ląstelių iš žmonių, sergančių vitiligu, ir pavers jas į iPS ląsteles. Tokiu būdu bus galima nustatyti, kas pigmentinėse ląstelėse vyksta ne taip, kaip reikėtų.

Tyrėjai teigia, kad šis pasiekimas turės milžinišką įtaką ateities medicinai. Nors galutinis tikslas dar nėra pasiektas, šių ląstelių sukūrimas yra labai svarbus žingsnis.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...