Pasaulinis atšilimas augina ledynus Centrinėje Azijoje

2012-04-18

Pasaulinio atšilimo teoriją remiantiems mokslininkams teks rasti paaiškinimą palydovinėms nuotraukoms, užfiksavusioms ledynų ploto didėjimą kalnų grandinėje į vakarus nuo Himalajų.

Prancūzijos palydovo padarytos nuotraukos liudija, kad vienos aukščiausių pasaulyje Karakorumo kalnų grandinės tarp Pakistano, Indijos ir Kinijos ledynai per pastaruosius 10 metų padidėjo. Šis atradimas suglumino mokslininkus, nes per šį laikotarpį, tiesiogiai siejamą klimato atšilimu, ledynai kitose Azijos dalyse, o ir visame pasaulyje, gana sparčiai tirpo, skelbia „Dailymail.co.uk“.

Tirdami Karakorumo kalnų sistemos ledynus Grenoblio universiteto (Prancūzija) nacionalinio tyrimų centro mokslininkai buvo priversti pasitelkti palydovines šių kalnų nuotraukas, nes didžioji dalis Karakorumo kalnų yra nepasiekiami, sakoma pranešime. Šiuose kalnuose yra antroji pagal dydį viršūnė pasaulyje K2 (8 611 m).

Prancūzijos mokslininkai palygino 1999 m. ir 2008 m. atliktų stebėjimų duomenis ir nustatė, kad Karakorumo ledynų masė nežymiai didėja. Tyrėjai konstatavo, kad ledynai šiuose kalnuose kasmet padidėja nuo 0,11 iki 0,22 metro. Skelbiama, kad mokslininkai kol kas nežino, kodėl Karakorumo kalnai neatitinka pasaulinės ledynų tirpimo tendencijos, tačiau spėja, kad kai kuriuose itin šaltuose regionuose klimato kaita gali padidinti kritulių kiekį, o tai didina ledo masę.

Tyrimo vadovė Julie Gardelle BBC žurnalistams sakė, kad ledynų didėjimo Karakorume priežastis nežinoma. „Kol kas esame linkę manyti, kad tai gali būti susiję su labai specifiniu regioniniu klimatu. Meteorologiniai duomenys rodo padidėjusį kritulių kiekį žiemą, tačiau tai tik spėjimas”, – pabrėžė mokslininkė.

Ekseterio universiteto (D. Britanija) docentas Stephenas Harrisonas pastebėjo, kad šio tyrimo rezultatai atskleidė tam tikrą pasaulinio klimato kaitos įvairovę, į kurią atitinkamai reaguoja ir ledynai. Karakorumo ledynai, pasak jo, taip pat yra neįprasti, nes yra padengti plonu akmenų sluoksniu, o tai reiškia, kad jų tirpimo ir masės didėjimo permainos susijusios ir su klimato, ir su nuolaužų sluoksnio pokyčiais. Jo manymu, labiausiai ledynų masę didina aukštuose juos supančiuose kalnuose slenkančios sniego lavinos.

2011 m. atliktas kaimyninės Himalajų kalnų sistemos ledynų tyrimas atskleidė, kad jų tirpimas nuo 1980 m. vyksta dvigubai greičiau, sakoma pranešime.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...