Sukurta medžiaga, šilumą verčianti elektros energija

2011-11-08

Didžioji dalis šiuolaikinių elektrinių – nuo saulės iki atominių – naudoja tą pačią technologiją – virinamas vanduo, kurio garai gamina energiją.

Vandens garų pavertimo elektros energija procesą pirmasis perprato Džeimsas Vatas 1765-aisiais. Šiluma, gaunama iš saulės ar kontroliuojamos atominės reakcijos, užvirina vandenį, kuris tuomet plečiasi bei suka turbiną, kuri generuoja elektros energiją.

Dabar tyrėjai kuria tokias medžiagas, kurios šilumą elektra paverstų tiesiogiai. Tarp tokių medžiagų yra įvardijami įvairių metalų lydiniai.

Multimetalinės medžiagos apima mažiausiai dvi ar tris metalines savybes: feromagnetizmą, feroelektriškumą ir feroelastiškumą. Feroelastiškumą sukeliančios fazių transformacijos metu kristalinė lydinių struktūra staigiai deformuojasi į kitą. Tai vadinama martensitinė fazių transformacija.

Dirbdami su vadinamaisiais Heuslerio lydiniais, kurie yra magnetiniai, nors juos sudarantys metalai nėra magnetiniai, mokslininkai transformacijos metu pavertė Ni2MnSn junginį į Ni45Co5Mn40Sn10.

Teigiama, kad Ni45Co5Mn40Sn10 lydinys žemoje temperatūroje nėra magnetinis, tačiau aukštoje temperatūroje jis veikia kaip stiprus magnetas. Tyrėjai iškart pastebėjo, kad toks lydinys potencialiai gali būti panaudojamas elektrinėse.

„Jei šį junginį patalpinsime į ritės vidų ir kaitinsime jį fazių transformacijos metu, staigus magnetinių savybių pokytis ritėje indukuos elektros srovę,“ – teigia tyrėjai. „Šio proceso metu lydinys sugeria latentinę šilumą, tai reiškia, kad jis tiesiogiai šilumą paverčia elektra.“

Teigiama, kad tokia technologija ateityje gali sukelti tikrą revoliuciją visoje elektros pramonėje.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...