Žmogaus amžių įmanoma nustatyti iš kraujo

2011-07-27

Teismo medicinoje – nauji policijos darbą palengvinantys metodai. Nuo šiol užpuoliko amžių greičiausiai bus galima nustatyti pagal jo kraują.

„Current Biology“ praneša, jog iš vieno kraujo lašo galima nustatyti asmens amžių padarant su vos dešimties metų paklaida. Jei tyrimai bus patvirtinti, ši technika labai palengvins policijos darbą, praneša sciencemag.org.

Kraujo amžiaus testas remiasi T ir imuninių ląstelių, kurios atpažįsta ir kovoja su įvairiais mikrobais, ypatybėmis. Šios ląstelės besivystydamos “pjausto” savo DNR taip formuodamos unikalius paviršinius receptorius, padedančius atpažinti didelę bakterijų ir kitų patogenų įvairovę. Nepanaudotos DNR dalys sulimpa į žiedą, kuris nebenaudingas T lastelėms. Pagal šių žiedų koncentraciją kraujyje medikai gali nustatyti žmogaus amžių.

Tyrimams buvo naudojami 200 kraujo mėginių, kurių amžius – nuo kelių savaičių iki 80 metų. Mokslininkai pastebėjo sąryšį tarp T ląstelių, DNR fragmentų ir žmogaus amžiaus. Sąryšis tarp šių elementų leidžia nustatyti amžių su maksimalia 9 metų paklaida.

Iš pradžių tai atrodo gana daug, tačiau teismo medicinos pagalba suskirsčius įtariamuosius pagal amžiaus grupes, pavyktų daugelį iš jų atmesti. Šiuo metu pagal kraują galima nustatyti tapatybę tik tokiu atveju, jei policija turi asmens kraujo pavyzdį.

Mokslininkai tikisi, kad pavyks dar tiksliau nustatyti žmogaus amžių derinant T ląstelių metodą su kitais amžių atskleisti leidžiančiais elementais. Jie taip pat pamini, jog šis testas gali parodyti ir anksčiau nei prieš metus paimto kraujo savininko amžių, todėl šis metodas tinkamas ir senoms byloms.

Prieš pradedant plačiai naudoti šį metodą teismo medicinoje, jį turi patvirtinti dvi nepriklausomos laboratorijos. Šiuo metu jau pateikti keli prašymai panaudoti šį testą, nes bylose trūksta įrodymų ir įkalčių, o policijai būtinai reikia naujų duomenų, kurie padėtų nustatyti nusikaltėlį.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...