Atrastos naujo pobūdžio planetų sistemos

2012-01-30

Išnagrinėję NASA Kepler misijos duomenis astronomai pranešė radę dvi naujas planetų sistemas, kuriose planetos skrieja aplink dvi žvaigždes. Neseniai patvirtintos planetos Kepler-34b ir Kepler-35b oficialiai bus pristatytos trečiadienį internetinio žurnalo „Nature“ leidinyje. Abi planetos skrieja aplink „dvigubą žvaigždę“. Jos yra pora gravitaciškai susaistytų žvaigždžių, kurios skrieja aplink vieną kitą. Jau seniai buvo spėjama apie tokių kūnų egzistavimą, tačiau iki praeitų metų rugsėjo, kada komanda atrado Kepler-16b, tai buvo laikoma tik teorija. Dėl panašumų į filme „Žvaigdžių karai“ pasirodžiusios dviejų saulių planetos mokslininkai Kepler-16b pavadino „Tatooine“ vardu.

„Mes jau seniai tikėjome, kad tokio pobūdžio planetos egzistuoja, bet dėl įvairių techninių priežasčių buvo sunku jas užfiksuoti,“ – teigė mokslininkai. Planetos buvo aptiktos matuojant žvaigždžių šviesos sumažėjimą, taip atsitinka kai planetos viena su kita prasilenkia. Abi planetos yra mažo tankio dujų milžinai, dydžiu primenančios Jupiterį, tačiau turinčios ženkliai mažesnę masę. Lyginant su Jupiteriu, Kepler-34 yra apie 24 procentais mažesnė ir turi 78 procentais mažiau masės. Tuo tarpu Kepler-35 yra 26 procentais mažesnė ir turi 88 procentus mažiau masės. Astronomai mano, kad šios planetos yra pagrinde sudarytos iš vandenilio ir yra per karštos gyvybę užsimegzti.

2009 metų kovo mėnesį prasidėjusi NASA Kepler misija naudoja vieno metro ilgio kosminį teleskopą, kuris keliems metams yra nukreipiamas į tam tikrą paukščių tako regioną. Astronomai analizuoja kiekvieno žvaigždės užtemimo duomenis, tai suteikia informacijos apie planetas skriejančias gretimai savo motininių žvaigždžių. Misijos tikslas yra gyvenamojoje zonoje surasti žemės dydžio planetas, kurios savo paviršiuje gali turėti skysto vandens telkinius. Dauguma į saulę panašių žvaigždžių, kaip žemė, nėra vienišos, jos turi „partnerį“ ir taip formuoja dvinarę sistemą arba žvaigždę. Kepler iš daugiau negu 160 000 stebimų žvaigždžių užfiksavo apie 2165 temstančias sistemas.

Parengė: Martynas Vaičekauskas

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...