Anglies monoksidas mažina stresą

2011-11-09

Mokslininkai teigia, kad anglies monoksidas (CO) yra pavojingas ne tik gamtai, bet ir žmonėms. Aptinkamos automobilių išmetimo vamzdžiuose ir generatoriuose, šios dujos yra vadinamos tyliuoju žudiku, nes šių dujų įkvėpimas yra mirtinas.

Netikėtai tyrėjai atrado, kad mažas šių nuodingų dujų kiekis turi narkotinį poveikį. Šis poveikis leidžia miesto gyventojams geriau susitvarkyti su kitais žalingais urbanistinės aplinkos faktoriais, tokiais, kaip triukšmas.

Šis atradimas buvo padarytas tyrimo, kuriuo siekta išsiaiškinti gamtinių dirgiklių poveikį žmogui, metu. Didžioji dalis gamtos tyrėjų stočių yra įsikūrusios už miesto centro ribų, kur oro užterštumas ir eismo intensyvumas yra ženkliai mažesnis. Dėl šios priežasties anksčiau surinkti duomenys neatitiko realybės.

Tyrimo metu 36 sveikų dalyvių buvo paprašyta praleisti dvi dienas Tel Avive. Dalyviai po miestą važinėjo įvairiais maršrutais, keliaudavo judriomis gatvėmis, eidavo į restoranus, prekybos centrus ir kitas viešas vietas. Tyrėjai stebėjo, kokį poveikį sukelia keturi gamtos veiksniai: šiluma, triukšmas, užterštumas ir žmonių minios.

Nustatyta, kad triukšmas dalyviams sukėlė daugiausia streso, tačiau labiausiai nustebino tai, kad įkvėptas anglies monoksido kiekis buvo mažesnis, nei tikėtasi. Be to šios dujos turėjo narkotinį efektą, kuris padėdavo geriau kovoti su triukšmo sukeliamu stresu.

Tyrimas parodė, kad didmiesčiai galimai neturi tokio neigiamo poveikio sveikatai, kaip tikėtasi. Nors streso lygis dienos eigoje kilo, jį slopindavo įkvėptos anglies monoksido dujos.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...