Greitai Antarkties ozono skylės dydis priklausys tik nuo žmogaus sukurtų dujų

2011-11-03

Teigiama, kad Pietų pusrutulio klimato įtaka Antarktikos ozono skylei mažėja ir laikui bėgant ji priklausys tik nuo žmogaus sukurtų anglies dioksido bei kitų šiltnamio efektą skatinančių dujų.

Tyrimas parodė, kad pastaruosius tris dešimtmečius ozono skylės dydis priklausė nuo iškrentančio lietaus kiekio, vėjo greičio ir temperatūros. Vis dėlto, greitai įtaką perims šiltnamio efektą skatinančių dujų poveikis.

Ozono skylė pastebimai pakeitė pietų žiedo rėžimą. Ozono skylės sukelti pokyčiai yra susiję su žemesne nei įprasta temperatūra Rytų Antarktidoje bei didesne nei įprasta vasaros temperatūra Patagonijoje.

Toliau šiaurėje nustatyta, kad Naujosios Zelandijos Alpėse ir pietryčių Tasmanijoje iškrenta didesnis kritulių kiekis. Tuo pačiu metu mažesnis kritulių kiekis užfiksuojamas vakarų Tasmanijoje ir vakarinėje Naujosios Zelandijos dalyje. Taip pat šiame regione padidėjo vidutinė vasaros temperatūra.

Kadangi palaipsniui mažėja pietų žiedo įtaka ozono sluoksniui ir didėja šiltnamio dujų įtaka, dramatiški klimato pokyčiai yra tikėtini visame Antarktikos regione.
Tyrimas parodo, kaip žmogaus veikla stipriai veikia atmosferos cheminę sudėtį ir kaip keičia natūralių sistemų balansą.

Anglies dioksidas atmosferoje gali išlikti net tūkstantį metų, todėl ozono sluoksniui net ir atsistačius per ateinančius kelis dešimtmečius, mūsų palikimas bus jaučiamas dar tūkstantį metų.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...