Atrastas fermentas atsakingas už dantų apnašas

2011-07-27

Profesoriai iš Olandijos Bauke Dijkstra ir Lubbert Dijkhuizen iššifravo gliukansukrazės fermento struktūrą ir funkcinius mechanizmus. Šis fermentas skatina dantų apnašas prilipti prie dantų. Naujos žinios paskatins kūrimą medžiagų slopinančių šio fermento išskyrimą. Tiesiog pridėkite medžiagos į dantų pastą, ar net saldainius ir problemos su ėduonimi pasiliks toli praeityje. Tyrimo rezultatai buvo paskelbti šios savaitės žurnale – “Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Groningeno universiteto mokslininkai analizavo gliukansukrazės fermentą gautą iš pieno rūgšties “Lactobacillus reuteri” bakterijos. Ši bakterija yra žmogaus burnoje ir virškinamajame trakte. “Lactobacillus reuteri” bakterija naudoja šį fermentą gaminti iš maiste esančio cukraus – ilgas, lipnias cukraus grandines. Jos naudoja šiuos klijus savęs prisiklijavimui prie dantų emalio. Pagrindinė dantų ėduonies priežastis – “Streptococcus mutans” bakterijos taip pat naudoja gliukansukrazės fermentą. Kai prisiklijuoja prie dantų emalio, bakterijos pradeda išskirti cukrų virškinančias rūgštis, kurios ištirpdo dantų kalcį. Taip susidaro ėduonis.

Mokslininkai, naudodami baltymų kristalografiją, sugebėjo pamatyti trimatę fermento struktūrą. Jiems pirmiesiems pavyko kristalizuoti gliukansukrazę. Kristalinė struktūra atskleidė, kad baltymo lankstymo mechanizmas yra unikalus. Įvairios fermento dalys yra suformuotos ne iš atskiros, linijinės aminorūgščių grandinės, o iš dviejų dalių, U formos struktūros grandinės. Tai yra pirmasis toks atvejis literatūroje.

Atskleisdami trimatę fermento struktūrą, mokslininkai gali iš arčiau pažvelgti į fermento funkcinius mechanizmus. Fermentas skelia sacharozę į fruktozę ir gliukozę. Tada gliukozės molekulės prideda prie augančios cukraus grandinės. Mokslinėje bendruomenėje daroma prielaida, kad abu procesai daromi skirtingų fermento dalių.

Profesorius Lubbert Dijkhuizen tikisi, kad konkretūs gliukansukrazės slopintojai gali padėti nepageidaujamo bakterijos prisiklijavimo prie emalio. Informacija apie sandarą ir funkcinius fermento mechanizmus yra labai svarbi kuriant tokius slopintojus. Kol kas bandymai sukurti slopintojus nebuvo sėkmingi. Profesorius sako – “Analizuoti gliukansukrazės slopintojai ne tik slopindavo ją, bet kartu slopindavo ir virškinimo fermentą amilazę. Šis fermentas reikalingas krakmolo skaidymui.”

Kristalinė sandara taip pat nurodo kodėl tai vyksta. Duomenys rodo, kad gliukansukrazės baltymai tikriausiai išsivystė iš amilazės. “Mes žinojome, kad šie fermentai labai panašūs” – sako Dijkhuizen. Tačiau kristalinė sandara parodė, kad jie yra beveik identiški. Būsimi slopintojai turi būti labai tiksliai nukreipti, nes fermentai evoliuciškai labai glaudžiai susiję.”

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...