Praktika tampa bevertė, kai susiduriame su rizika

2012-01-17

Žmonės itin sunkiai priima sprendimus susijusius su rizika. Daugelis bijo skrydžių lėktuvu, nors nelaimingų atsitikimų rizika yra labai maža; kai kurie žmonės važiuoja automobiliu, kad išvengtų skrydžių, taip statydami save į statistiškai dar didesnį pavojų. Naujas tyrimas, kuris bus publikuojamas „Psychological Science“ žurnale, nagrinėja, kaip žmonės supranta riziką ir kaip vengia jos realybėje. Noras rizikuoti dažniausiai, anot Laurence Maloney, tiriamas užduodant tokius klausimus:“Ar tu geriau turėsi 50/50 šansą laimėti 100 dolerių ar geriau pasiimsi 40 dolerių ir nerizikuosi?“. Tačiau, anot autorių, tokio pobūdžio pasaulio ekonomikos teorijų klausimai neturi nieko bendro su realaus gyvenimo situacijomis.

Tyrėjai sugalvojo atlikti eksperimentą, kuriame dalyviai turėjo galimybę daugiau sužinoti apie tikimybes. Dalyviai žaidė video žaidimą, kuriame šaudė šovinius, kurie galėjo pataikyti arba nepataikyti, į ekrane esantį stačiakampį. „Tai buvo stebuklingi šoviniai.

Tačiau nelabai geri – jie dažniausiai nepasiekdavo tikslo“, – pasakojo Maloney. Kuo didesnis stačiakampis, tuo didesnė tikimybė, kad kulka pataikys į taikinį. Eksperimento dalyviai su skirtingo dydžio stačiakampiais atliko šimtus bandymų. Tada tyrėjai paprašė pasirinkti stačiakampį į kurį jie taikysis toliau: didesnį ir kartu pigesnį stačiakampį ar mažesnį, bet brangesnį. Žmonėms buvo paaiškinta kokios yra pataikymo į kiekvieną stačiakampį tikimybės ir buvo liepta pasirinkti vieną variantą.

Parengė: Martynas Vaičekauskas

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...