Robotai namuose: komfortas ar beprasmybė?

2012-01-03

Ar robotai yra laukiami mūsų namuose? Paskutiniai tyrimai atskleidė šios vizijos galimybes ir trūkumus: tik vienas iš trijų namų ūkių mano, kad automatiniai dulkių siurbliai yra verti investicijų. Robotai dulkių siurbliai bando į kasdieninį gyvenimą įnešti kibernetinės gyvybės; jie yra tarp pirmųjų autonominių įrenginių, kurie gali būti lengvai naudojami įprastų namų šeimininkų. O tai yra viskas ko reikėjo mokslininkams, kad pasinaudoti galimybe ir pradėti tolimesnes studijas. Supratimas kokiu mastu robotai gali įtakoti mūsų kasdieninį gyvenimą yra vienas iš aktualiausių šių dienų robotų technikos klausimų.

2011 metais, mokslininkų komanda iš EPFL Pedagogical Research and Support team (CRAFT) atliko kokybišką tyrimą apie namų ūkio robotus. Devynios visiškai skirtingos šeimos (jaunos, vyresnės, su vaikais ir be vaikų) gavo įžymiausių gamintojų robotus.
„Mes apklausėme šeimas prieš gaunant robotus, sekėme jas šešis mėnesius, pradedant nuo pirmo kontakto su robotu“, – aiškino antropologas ir tyrimo autorius Valerie Bauwens. Septyni skirtingos svarbos kriterijai – praktiniai, bet kartu ir emociniai – buvo nustatyti, kad įvertinti šeimų robotų pritaikymo laipsnį. Šio tyrimo rezultatai bus naudingi tolimesniems tyrimams, bei inžinieriams, kurie ruošiasi ateityje kurti robotus skirtus namams.

Galiausiai, tik trims iš devynių šeimų patiko automatiniai dulkių siurbliai. Tarp dalykų, kurie nepatiko vartotojams, mokslininkai pažymėjo poreikį keisti buto išdėstymą tam, kad robotas galėtų savo darbą atlikti korektiškai. Taip pat, vartotojams nepatiko, kad reikėjo pakeisti tam tikrus roboto veiksmus, tokius kaip daiktų palikimas ant grindų. „Mes netgi turėjome vartotoją kuris, kad padaryti robotui pakankamai vietos darbui, savo kavos staliuką užkėlė ant sofos,“ – sakė tyrimo bendraautorė Julia Fink.
Mokslininkai taip pat atsižvelgė į tai, kokią įtaką šie nauji „kompanionai“ gali turėti šeimos ekosistemai. „Apibendrinant, mes nepastebėjome jokių pasikeitimų“, – teigė Bauwens. „Mama ir toliau kontroliuoja visą namų ruošos veiklą“. Iš pradžių vaikai buvo labai laimingi naujo žaislo atvykimu į namus, tačiau vyresniems vaikams šis žaislas greitai atsibodo. „Tai tik dulkių siurblys!”, – sakė vienas iš jų.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...