Evoliucija ir privalumai gyventi tamsoje

2012-02-02

Akloji giliavandenė Meksikinė grotžuvė (lot. Astyanax mexicanus) ne tik prarado regėjimą, bet prarasdama pigmentus ir pakeisdama miego rėžimą, prisitaikė prie amžinos tamsos. Naujuose „BioMed“ centro tyrimuose, publikuojamose „BMC Evoliutionary Biology“ žurnale, rašoma, kad grotžuvė yra konvergencinės evoliucijos pavyzdys, tai patvirtina regėjimo ir pigmentacijos praradimas.

Akloji giliavandenė grotžuvė ir daugiau paviršiuje gyvenanti Meksikinė tetra, nepaisant regėjimo, yra tos pačios rūšies ir gali kryžmintis. Portugalijos, Amerikos ir Meksikos mokslininkų komanda tyrinėjo 11-os populiacijų grotžovių DNR (iš trijų skirtingų geografinių regionų) ir 10-ties populiacijų giminingų žuvų gyvenančių paviršiuje, tam, kad suprasti evoliucijos sukeltus fiziologinius pokyčius. Genotipo tyrimai parodė, kad paviršiaus populiacijos buvo genetiškai panašios, tuo tarpu uolose gyvenančios giliavandenės populiacijos buvo labai skirtingos. Uolose gyvenančių rūšių genetinė įvairovė buvo ženkliai mažesnė, mokslininkai spėja, kad tai galėjo įtakoti ribotas gyvenamosios vietos pasirinkimas ir riboti maisto ištekliai.

Yra manoma, kad istoriškai bent dvi žuvų grupės gyveno Meksikos Sierra de El Abra upėse. Viena grupė kolonizavo uolas, tačiau išnyko vandens paviršiuje. Kita populiacija veisėsi upėse ir uolose. Prof. Richard Borowsky, iš Niujorko universiteto uolų biologijos grupės, aiškino: „Mums pasisekė, kad gamta mums pagelbėjo atskirdama dvi panašias populiacijas ir taip palengvindama mūsų eksperimentus su grotžuvėmis. Mūsų genotipiniai tyrimai pateikė įrodymų, kad uolose gyvenančios rūšys turi mažiausiai penkias skirtingas evoliucionavusias ištakas“. Dr. Martina Bradic, tyrimo vadovė teigė:“ Nepaisant kryžminimosi ir genų tarp paviršiaus ir giliavandenių populiacijų susimaišymo, aklosios grotžuvės liko gyventi uolose. Tai galėtų paaiškinti faktas, kad uolose akys susiduria su nepakeliamu slėgiu. Kokie bebūtų aklumo privalumai, tai gali paaiškinti, kodėl skirtingos meksikinių grotžuvių rūšys nepriklausomai evoliucionavo į „akląją“ būklę, tai yra stulbinantis konvergencinės evoliucijos pavyzdys“.

Parengė: Martynas Vaičekauskas

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...