Mokslininkai sukūrė pirmąjį antilazerį

2011-08-04

Fizikai sukūrė pirmąjį pasaulyje antilazerį – prietaisą, galintį neutralizuoti lazerio spindulių pluoštą, praneša BBC.

Šis Jeilio universiteto mokslininkų sukurtas įrenginys gali visiškai sugerti sklindantį lazerio spindulių pluoštą. Tačiau jis neskirtas gintis nuo galingų lazerinių ginklų, teigia tyrėjai.

Anot jų, jis galėtų būti naudojamas naujos kartos superkompiuteriuose, kurie bus kuriami iš šviesą, o ne elektronus naudojančių detalių.

Douglasas Stone`as ir jo kolegos iš pradžių vystė teoriją, galinčią paaiškinti, kurias medžiagas būtų galima naudoti kaip lazerių pagrindą.

Pastaruoju metu lazerių kūrime pasiekta pažanga leido sukurti daugybę neįprastų įrenginių, kurie neatitinka tradicinės lazerio sąvokos, aiškina D. Stone`as.

„Taigi dirbome prie teorijos, galinčios numatyti, kas bus naudojama lazeriui suformuoti“, – teigė jis.

Ši teorija taip pat numatė, kad greta šviesos sustiprinimo iki koherentiškų pulsų, kaip kad daro lazeris, taip pat turėtų būti įmanoma sukurti antilazerį – prietaisą, kuris sugertų į jį krintančią lazerio šviesą, aiškino D. Stone. Dabar jiems pavyko tai padaryti.

Jų prietaisas du tam tikro dažnio lazerio spindulių pluoštus nukreipia į specialiai sukonstruotą iš silicio pagamintą optinę ertmę, kurioje sklindantys šviesos pluoštai įstringa ir priverčiami šokinėti aplink, kol visa jų energija išsisklaido.

Žurnale „Science“ paskelbtame straipsnyje jie parodo, kad antilazeris gali sugerti 99,4 proc. patenkančios tam tikro bangos ilgio šviesos.

Kintantis įeinančios šviesos bangos ilgis reiškia, kad antilazeris gali būti efektyviai įjungiamas ir išjungiamas, o tai galima panaudoti optiniuose jungikliuose, „BBC News“ teigė D. Stone`as.

Sukurti prietaisą, galintį sugerti įvairių bangų ilgių šviesą, anot mokslininko, yra gana paprasta, tačiau antilazerio gebėjimas sugerti konkretaus bangos ilgio šviesą daro jį patraukliu kompiuterių kūrėjams. Be to, prietaisas sukurtas iš silicio, jau dabar plačiai naudojamo kompiuteriams gaminti.

Tačiau, anot D. Stone`o, šis prietaisas negalėtų būti naudojamas kaip priešlazerinis skydas.

„Energija išsklaidoma kaip šiluma. Tad jei kas nors į jus nusitaikys pakankamai galingu lazeriu, galinčiu jus iškepti, antilazeris nuo to neapsaugos“, – teigė jis.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...