Maistas veikia smegenis kaip narkotinės medžiagos

2011-07-05

Milijonai amerikiečių turinčių viršsvorio, maistą laiko kaip priešu. Ir pagal naują tyrimą, šis priešas žaidžia slaptus psichikos žaidimus.

Žmonės mėgstančius persivalgyti (suvartoti didesnį kalorijų kiekį nei organizmui reikia) verčia tai daryti smegenyse vykstantys cheminiai procesai, panašūs kaip į kokainą ar heroiną vartojančių asmenų.

Augindami kūno svorį, mes prarandame valgymo malonumą, kurį gauname iš saldžių ir riebių patiekalų. Kasdien valgant tokio tipo maistą, vieną dieną prireiks dviejų tortų tam pačiam pasimėgavimui patirti, nors kažkada užtekdavo tik vieno.

Kalifornijos universiteto docentė Cara Bohon sako: “Kaip ir narkomanai vartojantys didesnes dozes norėdami patirti ankstesnius pojūčius, taip ir nutukę asmenys valgantys daugiau norėdami kompensuoti šiuos pakitimus.”

Potraukis kaloringam maistui prasideda liežuvyje, kuris padengtas mažyčiais skonio receptoriais reaguojančiais į maistą. Tūkstančius metų atgal, cukrus ir riebalai mūsų protėviams padėjo išvengti bado. Lyginant su vaisiais ir mėsa, kuriuos kažkada valgė laukinėje gamtoje, šiandien perdirbti maisto produktai yra tankiau supakuoti naudojant cukrus ir riebalus, o tai sudaro didesnius kiekius už evoliucijos mums pritaikytus.

Tačiau nesveiko maisto galia nesustoja ties skonio pojūčiais. Genetiškai modifikuotos žiurkės, kurioms pašalinti skonio receptoriai, vistiek teikia pirmenybę cukrui nei kitiems maisto produktams.

Po liežuvio, dažniausiai kaltos smegenys.

Rugsėjo 29 dieną Neurologijos žurnale paskebtame tyrime, grupė moterų turinčių viršsvorio buvo maitinamos pieno kokteiliais ir kartu buvo stebima smegenų reakcija į ledų ir šokolado sirupo kombinaciją. Tyrime naudotas funkcinio magnetinio rezonanco tyrimas(fMRI) norint įvertinti smegenų kraujotaką ir nustatyti kaip cukrus stimuliuoja centrinę smegenų veiklą.

Po šešių mėnesių, moterys grįžo ir pakartojo bandymą. Kai kurios priaugo keletą kilogramų. Kuo daugiau per šiuos mėnesius jos priaugo svorio, tuo mažiau smegenys reagavo į antrąjį pieno kokteilį (lyginant su pirmuoju).

Prieš tai atliktas tyrimas patvirtina, kad dėl svorio padidėjimo kaltas ne maistas, o smegenys (prisitaikančios prie maisto laikui bėgant).

Pasak Bohan: “Pamoka yra tokia, kad jūs turite pakeisti savo elgseną kuo anksčiau, nes kuo ilgiau lauksite, tuo sunkiau bus tai padaryti”.

Kaloringas maistas panašiai veikia ir gyvūnus. Žiurkės laboratorijoje kelis mėnesius buvo maitintos saldžiu maistu ir jų smegenys vis pasyviau reagavo į dopamino hormoną – neurotransmiterį gaminamą pogumburyje, kuris mums suteikia pasitenkinimo jausmą.

Bėdos su dopamino išskirimu pastebėtos ir nutukusių žmonių smegenyse taip pat ir žmonėms vartojantiems kokainą, heroiną, alkoholį ir metaamfetaminus.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...