Naujausias atradimas byloja apie dar vieną vėžio gydymo būdą

2012-08-01

Izraelio mokslininkai nustatė naują technologiją, skatinančią užprogramuotų ląstelių mirtį. Tai atradimas, kuris galėtų būti panaudotas vystant naujus vėžio gydymo metodus.

Tyrimas prasidėjo baltymo atradimu žmogaus mitochondrijose, tai – mitchondrinis pernešėjas homologas 2 (MTCH2). Mitochondrijos yra ląstelių „jėgainės“, paverčiančios maistingąsias medžiagas į cheminę energiją, kuri reikalinga ląstelėje tebevykstančiuose procesuose. MTCH2 proteinas buvo atrastas Prof. Atan Gross iš Veizmano mokslo instituto, Biologijos fakulteto, o informacija pirmą kartą publikuota medicininėje literatūroje 2005 m. Maždaug prieš du metus buvo atrasta, kad ląstelėje proteinas atlieka receptoriaus rolę skirtingiems baltymams, žinomiems kaip BID, kurie atlieka svarbų vaidmenį atidedami ląstelės žūtį.

Vėlesni Prof. Assaf Friedler ir jo komandos iš Jeruzalės hebrajų universiteto, chemijos instituto tyrinėjimai atskleidė šių dviejų baltymų sąveiką. Mokslininkai atrado, kad BID padeda atidėti ląstelės žūtį branduolyje, todėl labai svarbu paskatinti apoptozę, arba užprogramuotą ląstelės žūtį mitochondrijoje. „Tai esminis procesas, kuris vyksta daugelyje mechanizmų žmogaus kūne ir apima daugelį skirtingų proteinų tipų“, – teigė profesorius, paaiškindamas, kad tai dalis kūno gynyba prieš nereguliarią ląstelių sklaidą. Daugelis vėžinių ląstelių, faktiškai, yra atsparios apoptozei.

Veizmano instituto tinklalapyje yra teigiama: „Jei gydytojai praktikai galėtų reguliuoti MTCH2 gamybą ir aktyvumą, jie sugebėtų, pavyzdžiui, „įjungti“ mitochondrijų apoptozę vėžinėse ląstelėse ir „išjungti“ ją pacientų, sergančių Parkinsono ir Alzheimerio ligomis, smegenų ląstelėse. Komanda šiuo metu toliau dirba, norėdama išsiaiškinti kaip BID veikia apoptozę, ir atskleisti mitochondrijų vaidmenį ląstelės susinaikinime.“

Molekulinės ir biofizikinės sąsajos tarp šių dviejų proteinų privedė mokslininkus prie peptidų (baltymų), sukeliančių ląstelės žūti, tyrimų. Laboratorinių eksperimentų metu šie peptidai sukeldavo kaulų vėžio (osteosarkomos) ląstelių susinaikinimą. Friedler teigia, kad šių peptidų poveikis dabar gali būti tikrinamas kitose vėžinių ląstelių grupėse.

Kitas mokslinio tyrimo etapas bus skirtas išsiaiškinti ar ląstelių mirties mechanizmas veikia tik vėžines ląsteles. Taip pat bus siekiama įvertinti jų poveikį sveikoms ląstelėms, naudojant peles, ir tokiu būdu toliau sėkmingai plėtojant komercines atradimo galimybes.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...