Neurologai padeda astronautams geriau miegoti

2012-07-31

Saulėtekis trunka 90 minučių. Manevrai kosminės stoties dokuose dažnai įvyksta neįprastu laiku. Tuo metu pasireiškia akivaizdi nesvarumo būsena.

Nieko nuostabaus, kad astronautams Tarptautinėje kosminėje stotyje (TKS) sunku gerai išsimiegoti. Šiuo metu šviesa yra vienas iš mokslininkų tyrinėjamų objektų. Neurologas iš Tomo Džefersono universiteto dirba norėdamas rasti sprendimą, susijusį su astronautų poilsiu.

Džordžas C. Brainardas yra NASA konsultantas dėl senų fluorescencinių lempų pakeitimo stotyje į modernią šviesos diodų (LED) įrangą. Šviesos gali būti pritaikytos astronautų judrumo būsenos reguliavimui atitinkamu paros metu. Šis planas – Brainardo ir kitų mokslininkų tyrimų rezultatas, kuriuo buvo įrodytas stiprus šviesos poveikis mūsų biologiniam laikrodžiui.

Šviesos pokyčiai gali daryti įtaką miegui, virškinimui, pažinimui ir nuotaikai – tai reiškinys, žinomas žmonėms, kurie susiduria su inercija skraidydami reaktyviniais lėktuvais, kurie dirba naktimis ar patiria sezonines nuotaikas, susijusias su trumpesnėmis dienomis žiemos metu.

Iš pradžių NASA planavo pakeisti apšvietimą kosminėje stotyje į LED įrangą tiktai dėl to, kad ji veikia ilgiau nei fluorescencinės lempos ir taupo energiją. Viduje TKS astronautai miega vidutiniškai 6 valandas per parą, nors jiems skiriamos 8,5 valandos. Miegas tampa vis sunkesnis ir lengvai nutraukiamas dėl pasitaikančių avarijų arba procedūrų doke, kurioms tenka prikelti įgulą vidury jų miego. Kai kurie astronautai vartoja trumpai veikiančias migdomąsias tabletes, tačiau stoties papildymas reguliuojamomis šviesomis būtų sveikintinas.

Techninės sąlygos reikalauja tikslaus naujos įrangos įtalpinimo į 7 – 26 colių stačiakampius lizdus, kurių vietoje šiuo metu yra fluorescencinės lemputės. Pirmosios 100 naujų LED lempų bus pristatytos NASA 2015 m. viduryje. Pirmiausia reikia atlikti daugybę bandymų, įskaitant patvirtinimą ar šviesos gali pakelti atšiaurų keliavimą kosmosu.

Lempos turės tris veikimo nustatymus: pirmasis ryte padidins kosmonautų gyvumą, kitas padės astronautams atsipalaiduoti prieš einant miegoti, o paskutinysis leis palaikyti reguliarią būseną vidurdienyje. Visos iš jų atrodo daugiau ar mažiau baltos, bet rytinės yra ryškesnės ir „praturtintos“ vėsiais, melsvais tonais, tuo tarpu vakarinės lempos yra šiltų, rausvų atspalvių ir veikia intensyviau.

Kai kuriems tyrimams, susijusiems su šių spalvų pasirinkimu, vadovavo neurologijos profesorius Brainardas, iš Džefersono medicinos koledžo. Daugiau nei prieš dešimtmetį jis atrado, kad specifinis mėlynos šviesos atspalvis buvo efektyviausias kūnui gaminant hormoną melatoniną, kuris turi įtakos žmogaus miegui.

Brainardas pasamdė stalių sukurti tikslias mažyčių įgulos miegamųjų patalpų kopijas. Jis samdo savanorius moksliniam tyrimui, kurie galėtų praleisti kelias valandas viduje tų ankštų patalpų, ir tokiu būdu tikrina melatonino lygį po įvairių šviesos atspalvių poveikio.

Melatoninas nėra galingas miego sukėlėjas, tačiau jis atlieka svarbų vaidmenį reguliuodamas paros ritmą. Brainardas nustatė, kad melatonino lygio slopinime gryna mėlyna šviesa yra efektyvesnė nei balta. Tačiau gryna mėlyna šviesa nėra veiksminga TKS, kadangi astronautai privalo sugebėti atskirti spalvas. Pavyzdžiui, atlikdami elektros remontą, jie turi atskirti skirtingų spalvų laidus, teigia Brainardas.

Astronautas Maikas Finkas, iš viso praleidęs 381 dienas kosminėje stotyje, nemažai tikisi iš naujų šviesų: „Tai padės mums palaikyti ritmą, kad galėtumėm kiekvieną dieną dirbti maksimaliai“. Viena iš miego sutrikimo priežasčių gali būti ir didelis susijaudinimas, kurį paaštrina iš 250 mylių matomas vaizdas – mėlynas Žemės rutulys. Brainardas teigė, kad ne vien tik jaudulys privertė Finką nemiegoti, tan įtakos turėjo saulės šviesa, atsispindinti nuo Žemės paviršiaus. Miego pakankamumas kosminėje stotyje kai kuriems kosmonautams tampa iššūkiu, tačiau, kaip Finkas teigia, jam patinka nesvarumo pojūtis. Ir dar: miegojimas kosmoso erdvėje turi dar vieną privalumą, lyginant su miegojimu Žemėje: „Aš turiu tris mažus vaikus namie, tad daug nemiegu“.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...