Didysis hadronų greitintuvas tavo kompiuteryje

2011-10-26

Didysis hadronų priešpriešinių srautų greitintuvas yra galingas instrumentas, naudojamas protonams sudurti. Subatominės dalelės akimirksniu yra pagreitinamos iki šviesos greičio apvaliame 27 kilometrų ilgio tunelyje. Mažytis dalelių nuokrypis greitintuvui gali pridaryti didelės žalos. Dėl šios priežasties dalelių judėjimas turi būti tiksliai apskaičiuotas.

EPFL tyrėjų inicijuoto projekto metu kiekvienas norintis gali padėti atlikti skaičiavimus. Spaudos pranešime CERN pažymi, kad protonų srautas juda chaotiškai,todėl menkiausias aplinkos pokytis gali išvesti juos iš kurso.

Norint apskaičiuoti protonų judėjimo trajektoriją, reikalinga didelė kompiuterinė galia. Tyrėjai nuolat atlieka simuliacijas. Tiesą sakant jų skaičiavimai yra itin tikslūs, ko pasekoje nei vienas protonas iki šiol neatsitrenkė į greitintuvo sienas.

2020 metais į greitintuvą bus įdiegti didesni magnetai, nes norima sumažinti protonų srautą ir tokiu būdu padidinti susidūrimo tikimybę. Iš esmės tai bus visiškai naujas agregatas, todėl tyrėjams reikia papildomų skaičiavimų. Dėl šios priežasties tyrėjai namų vartotojams siūlo įdiegti paprastą programą, su kuria jie galėtų padėti apskaičiuoti protonų srauto trajektoriją.

Tikimasi, kad projektas, pavadintas SixTrack, padės išvengti protonų susidūrimo su greitintuvo sienomis sekančiame dešimtmetyje.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...