Nustatyta, kas naujagimiams sukelia aklumą ir kaip jį išgydyti

2011-09-22

Po tris dešimtmečius trukusių tyrinėjimų, mokslininkai nustatė geną, skatinantį aklumą sukeliančią ligą, kuri pasireiškia naujagimiams. Mokslininkai taip pat nustatė, kaip tinklainės ląstelės ir neuronai gali būti atkuriami.

Liga, pavadinta tinklainės išsigimimu, aptikta 1960 metais. Ji apakindavo naujagimius nuo gimimo praėjus vos vieneriems metams. Susidomėję šia liga, mokslininkai vis labiau siaurino genų, galėjusių būti atsakingais už aklumo sukėlimą, sąrašą. Besivystant technologijoms, tyrimai galėjo būti atlikti greičiau, tačiau tai nustatyti pavyko tik visai neseniai.

Genas slypėjo labai netikėtoje genomo vietoje. Tikimybė, kad šis genas gali sukelti aklumą, buvo pati mažiausia iš visų tirtų genų, nes šis genas buvo atrastas smegenyse ir visiškai nesusijęs su regėjimo sutrikimais, tačiau šis genas yra svarbus tinklainės veiklai.

Nors tiksli genų funkcija dar nėra nustatyta, jis greičiausiai yra atsakingas už ląstelių dalijimąsi. Normaliai fotoreceptorių ląstelės nustoja dalintis po gimimo, tačiau šis genas skatina dalijimąsi ir po jo. Jei bus nustatyta, kodėl šios ląstelės ir toliau dalijasi, įvairios terapijos gali tai sustabdyti ar net pasukti šį procesą į priešingą pusę.

Mokslininkai tikisi, kad jiems pavyks perprasti vykstančius procesus toliau analizuojant šią liga. Jei pavyks pažaboti šį geną, žuvusios tinklainės ląstelės galės būti atstatytos.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...