„Ekstazi“ pakenkia atminčiai po vienerių vartojimo metų

2012-08-08

Valstybinėse institucijose daug diskutuojama apie narkotikų vartojimą. Klausimas kyla, ar nėra perdėta valdžios reakciją dėl „Ekstazi“ vartojimo draudimo, priskiriant šį narkotiką nelegalių produktų grupei bei informuojant žmones apie jų žalą. Jungtinėje Karalystėje Davidas Nuttas teigė, kad „Ekstazi“ vartojimas mažiau pavojingas nei jodinėjimas arkliais, todėl jis buvo atleistas iš vyriausybės narkotikų vyriausiojo patarėjo pareigų. Kiti teigė, kad „Ekstazi“ yra pavojingi tik jei gausiai vartojami, o saikingas jų vartojimas yra visiškai saugus.

„Addiction“ (liet. priklausomybė) žurnale liepos 25 dieną išspausdinti naujo tyrimo rezultatai, kurie pirmieji suteikia informacijos apie „Ekstazi“ vartojimo tikrąją riziką. Rezultatai rodo, kad net nedidelės atpalaiduojančios dozės per trumpą laikotarpį padidina tam tikrų atminties sutrikimų riziką. Kadangi atminties sutrikimai nėra pastebimi iš karto- narkotikus vartojantis asmuo gali pastebėti narkotikų padarytą žalą, kai bus jau per vėlu.

Kaip rodo tyrimas, pradedantys vartotojai, kurie per savo pirmuosius narkotikų naudojimo metus vartojo 10 ar daugiau „Ekstazi“ tablečių turėjo susilpnėjusią trumpalaikę atmintį, lyginant su atmintimi prieš vartojimą. Susilpnėjimas siejamas su smegenų srities, atsakingos už orientaciją erdvėje ir atmintį – hipokampo pažeidimais . Pabrėžtina, kad hipokampo pažeidimai yra vieni iš pirmųjų Alzheimerio ligos, sukeliančios orientacijos ir atminties sutrikimus, požymių.

Tyrime dalyvavę asmenys per metus vidutiniškai suvartojo po 32 tabletes arba po beveik dvi su puse tabletes per mėnesį. Kai kurie dalyviai suvartojo tik 10 tablečių per metus, bet vis tiek jų atminties funkcijos buvo sutrikusios.

Tyrimui vadovavęs Danielis Wagneris teigė: „Tyrimas buvo taip suplanuotas, kad būtų galima, kiek įmanoma daugiau, sumažinti ankstesnių tyrimų pasirinktų metodologijų apribojimus. Ankstesniuose tyrimuose nebuvo galima nustatyti ar „Ekstazy“ vartojančių asmenų kognityvūs sutikimai atsirado pradėjus vartoti narkotikus, ar jie jau egzistavo prieš tai. Naujajame tyrime buvo matuojamos kognityvios asmenų funkcijos prieš pradedant vartoti narkotikus ir po metų vėl pakartotinai atlikti matavimai. Buvo atrinkti asmenys, kurie per metus naudojo „Ekstazi“ bent 10 kartų. Dėl šių priežasčių buvo daug tiksliau nustatytas šio narkotiko poveikis kognityvioms smegenų funkcijoms.“

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...