Į kosminę stotį atvyks pirmasis privatus kosminis laivas

2012-04-17

Po 2 savaičių pirmą kartą kosminių skrydžių istorijoje su Tarptautine kosmine stotimi (TKS) turėtų susijungti privatus JAV kosminis laivas, pranešė NASA.

Balandžio 30 dieną iš Kanaveralo kyšulyje (Florida, JAV) esančios JAV karinių oro pajėgų bazės į kosmosą planuojama paleisti JAV bendrovės „SpaceX“ automatinį krovininį laivą „Dragon“, kuris orbitoje turėtų prisijungti prie Tarptautinės kosminės stoties. „Dragon“ į TKS turi atgabenti stoties įgulai skirtų maisto, vandens atsargų, mokslinių prietaisų ir kitų krovinių. Pasak „Space.com“, jei šis skrydis bus sėkmingas, tai bus pirmasis kartas, kai komercinis JAV automatinis kosminis laivas bus aplankęs Tarptautinę kosminę stotį.

Tiesa, nors NASA ir „SpaceX“ atstovai patvirtino, kad „Dragon“ planuojama paleisti balandžio 30 dieną, iki to laiko dar reikia atlikti kai kuriuos programinės įrangos derinimo darbus, sakoma pranešime. Pagal skrydžio planą prie TKS priartėjęs „Dragon“ neprisijungs prie jos automatiškai: stoties įgula, pasitelkusi robotizuotą mechaninį manipuliatorių, „užkabins“ krovininį laivą ir prisitrauks jį prie susijungimo skyriaus.

NASA atstovai patvirtino, kad pasiruošimo darbai prieš „Dragon“ startą vyksta sėkmingai. Balandžio 23 dieną numatytame NASA ir „Dragon“ atstovų susitikime bus dar kartą įvertintas techninis pasirengimas šiai misijai.

„SpaceX“ turėtų tapti pirmąja privačia JAV bendrove, pagal NASA Komercinių orbitinių transportavimo paslaugų programą (COTS) į Tarptautinę kosminę stotį atskraidinsiančia savo kosminį laivą. Šioje programoje dalyvaujančios bendrovės teiks NASA komercinių skrydžių į TKS paslaugas, kurių prireikė atsisakius nesaugiais laikytų „Space Shuttle“ daugkartinio naudojimo erdvėlaivių.

Pagal su NASA pasirašytą 1,6 mlrd. JAV dolerių vertės sutartį „SpaceX“ turėtų atlikti 12 krovininių laivų skrydžių į TKS. Tačiau balandžio 30 d. numatytas „Dragon“ skrydis į šį skaičių neįeina: tai bus techninių galimybių demonstracija, sakoma pranešime. Jei viskas klosis sėkmingai, „Dragon“ krovininis laivas dar šiemet į kosminę stotį pradės skraidyti reguliariai.

2010 m. gruodį „SpaceX“ tapo pirmąja pasaulyje privačia bendrove, sėkmingai į orbitą iškėlusia savo kosminį laivą ir grąžinusia jį į Žemę. Po dviejų apsisukimų aplink Žemę bandomasis „Dragon“ parašiutais buvo nuleistas į Ramųjį vandenyną.

Šiame vaizdo siužete – NASA parengta „Dragon“ skrydžio į TKS animacija.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...