Dėl juodosios skylės atakos galime nesijaudinti – mažos juodosios skylės, kurios nepastebėtos klajoja po visatą, Žemei nepadarytų jokios žalos.
Spėjama, jog kai kurios juodosios skylės susiformavo iš kart po Didžiojo sprogimo. Jos vadinamos pirmapradėmis ir manoma, jog tokios juodosios skylės jau seniai turėtų būti išgaravę dėl proceso, vadinamo Hokingo spinduliavimu.
Tačiau kitos juodosios skylės, sveriančios milijardus tonų, vis dar gali egzistuoti. „Jos yra ypač sunkiai aptinkamos, nebent , žinoma, įvyktų kontaktas su Žeme. Tai mes tikrai pastebėtume“ – sako Katerina Mak (Katherine Mack) iš Kembridžo universiteto.
Fizikai jau du kartus neteisingai bandė įrodyti juodosios skylės susidūrimą su Žeme. 1908-ais metais neaiškios kilmės sprogimas išguldė 2000 kvadratinių kilometrų miško plotą šalia Tunguskos upės, Sibire. 1973-aisiais fizikai iškėlė teoriją, jog tai buvo juodosios skylės susidūrimo su Žeme pasekmė. Teorija buvo atmesta.
Veliau, 2003-iais metais, grupė tyrėjų padarė prielaidą, jog dėl keisto seismografinio aktyvumo kalta juodoji skylė. Vėliau paaiškėjo, jog tai buvo paprasčiausias žemės drebėjimas.
Klaidingų perspėjimų pabaiga
Šravanas Hanasoge (Shravan Hanasoge) iš Prinstono universiteto stvarstė, ar įmanoma užkirsti kelią šiems klaidingiems aliarmams. Jis su kolegomis atliko detalią simuliaciją to, kas nutiktų, jei Žemė susidurtų su milijardą tonų sveriančia tamsiąja skyle.
Ji į žemę trenktųsi didžiuliu greičiu – kelių šimtų kilometrų per sekundę, tačiau kadangi pačios juodosios skylės dydis būtų mažesnis nei atomo branduolys, ji Žemėje paliktų tik mažą „tunelį“, lyg Žemę butų perskrodusi adata.
Nors tokio susidūrimo pasekmės labai nedidelės, mes vis tiek žinotume, jog susidūrimas įvyko, kadangi juodoji skylė perskrosdama žemės branduolį sukurtų simetriškas smūgio bangas. Šios bangos būtų atpažintos visų Žemės seisminių stočių tuo pat metu. „Šis signalas yra išskirtinis, todėl jo neįmanoma sumaišyti su niekuo kitu“, – sako Hanasoge.
Šio susidūrimo pasekmės minimalios – globalinis 4-ių balų žemės drebėjimas. „ Jokios masinės katastrofos nebūtų, susidūrimas būtų vos juntamas“, – sako Hanasoge.
Juodųjų skylių „medžiotojų“ nelaimei, toks įvykis neįtikėtinai retas. Net jeigu pirmapradžių juodųjų skylių teorija teisinga, su Žeme jos susidurtų tik kartą per 10 milijonų metų.
„Tačiau kadangi turime įrangą jas aptikti, laukti lemtingo signalo vis dėl to verta. Tai daug pastangų nereikalauja, su dabartiniais prietaisais ir metodais, mes iškart žinosime, jei susidūrimas įvyks“, – sako Hanosage. Nors tikimybė ypač maža – tokio susidūrimo aptikimas gali milžiniškai atsipirkti.
„Tai – išskirtinė galimybė pažvelgti į tai kas vyko ankstyvoje visatoje.“ – sako K. Mak. „Tokios juodosios skylės atradimas būtų lyg žinutė butelyje tiesiai iš Didžiojo sprogimo.“