Mokslininkai paaiškino kodėl nenorime mankštintis

2011-09-07

Jūs tikriausiai galvojate, kad nepasikeliate nuo sofos todėl, kad esate tinginys, bet Makmasterio universiteto tyrėjai nustatė,

kad tai gali sukelti pagrindinių genų trūkumas.

Tyrėjai tai nustatė netikėtai, dirbdami su sveikomis, specialiai išveistos rūšies pelėmis, iš kurių keletas turėjo iš raumenų pašalintus du genus, kurie svarbūs raumenų mankštai. Genai valdo AMF (adenozino monofosfato) aktyvuotą baltymų kinazę – fermentą, kuris yra įjungiamas besimankštinant.

“Pelės mėgsta lakstyti,” – teigia Gregory Steinberg’as, jaunesnysis Michael G. DeGroote Medicinos mokyklos medicinos profesorius ir Kanados medžiagų apykaitos ir nutukimo tyrimų vadovas.
„Tuo tarpu, kai paprastos pelės gali nubėgti daugybę kilometrų, pelės be genų raumenyse gali nubėgti tik iki koridoriaus galo ir atgal. Tai buvo įsimintina. Abiejų rūšių pelės atrodė įdentiškai, tačiau jau po kelių sekundžių mes žinojome, kurios šiuos genus turi, o kurios – ne. „
Tyrėjai nustatė, kad pelės be raumenų AMFK genų turi mažesnį mitochondrijų kiekį ir sutrikusį gebėjimą įsisąvinti gliukozę raumenims, kai jie yra mankštinami.
„Kai mankštiniesi, mitochondrijų kiekis raumenyse auga. Jei nesimankštiniesi – kiekis mažėja. Pašalindami šiuos genus mes nustatėme pagrindinį mitochondrijų kiekio reguliatorių – tai fermentas AMFK,“ – teigia Steinberg‘as.
Tūkstančiai mokslininkų visame pasaulyje dirba ties AMFK, bet Makmasterio komanda buvo pirmoji, pademonstravusi jo svarbą mankštinantis.
Steinberg‘as teigia, kad atradimai yra svarbūs kiekvienam, kuriam mankštintis yra sunku, pavyzdžiui, sergantiems nutukimu, astma ar žmonėms invalido vėžimėliuose. Jų negalia mankštintis gali privesti prie tokių komplikacijų kaip diabetas ar širdies ligos.
Tyrimas, jo manymu, yra pranešimas visiems nepakylantiems nuo sofos. „Savo gyvenime atsisakydami fizinės veiklos dėl vis tobulėjančių technologijų, mes mažiname bendrą populiacijos fizinio pasirengimo lygį, savo ruožtu sumažėja ir mitochondrijų kiekis raumenyse. To pasekoje žmonėms darosi vis sunkiau pradėti mankštintis.“
Pats Steinberg‘as į darbą bėga arba važiuoja dviračiu. „Tai vienintelis būdas man išlaikyti fizinį pasirengimą.“

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...