Olandų inžinierius išrado skraidymo aparatą, kuris leidžia žmogui skraidyti plasnojant sparnais.

2012-03-22

„Skrajojančiu olandu“ vadinamas olandų inžinierius Jarno Smeetsas išrado skraidymo aparatą, kuris leidžia žmogui skraidyti plasnojant sparnais. Mokslininkai suglumę: vieni tvirtina, kad tai melas, kiti neįžvelgia jokių falsifikacijos požymių.

Jarno Smeetso internete paskelbtas bandomojo skrydžio naująja skraidykle vaizdo įrašas iškart tapo „YouTube“ sensacija ir itin karštų ginčų tema. Žmogaus raumenų jėgą ir mikrovariklius naudojančios skraidyklės su sparnais kūrėjas „Humanbirdwings“ projektą vykdo jau 8 mėnesius. Praėjusį savaitgalį, pasak inžinieriaus, jo svajonė išsipildė: antrojo savo skraidymo mašinos bandymo metu jis pakilo į orą ir nuplasnojo maždaug 100 metrų atstumą. Šis jo skrydis buvo nufilmuotas 2 vaizdo kameromis: viena jų buvo ant žemės, kita – pritvirtinta prie jo šalmo.

Vaizdo įraše matyti, kaip išradėjas įsibėgėdamas smarkiai mojuoja rankomis, versdamas plasnoti sparnus, grakščiai pakyla į orą, plasnodamas nuskrenda nedidelį atstumą ir sėkmingai nusileidžia ant žemės. Po to uždusęs vyras pasakoja apie nepaprastą laisvės jausmą, užplūdusį jį skrydžio metu, rašo „Huffingtonpost“. Pasak išradėjo, ši skraidyklė tik iš dalies remiasi žmogaus raumenų jėga: ją varo ir maži elektronikos valdomi elektros varikliukai.

Tačiau žmogaus galimybe skraidyti kaip paukščiui patikėjo anaiptol ne visi: antai ornitopterių (skraidymo aparatų su plasnojančiais sparnais) ekspertas, Toronto universiteto fizikos daktaras Toddas Reichertas tvirtina, jog šis vaizdo įrašas – klastotė. Pasak jo, fizikos požiūriu toks skraidymo aparatas visiškai netikroviškas. „Jei bendras pakilimo svoris siektų 100 kg, sparnų plotas – 9 kvadratinius metrus, maksimalus keliamosios jėgos koeficientas lygus vienetui, oro tankis – 1,22 kg/m3, prireiktų mažiausiai 49 km/h skridimo greičio, kad tokia skraidyklė išsilaikytų ore“, – pareiškė jis žurnalistams.

Jo teigimu, sprendžiant iš vaizdo įrašo, tiesiog neįmanoma, kad toks skrydis iš tiesų būtų įvykęs, nebent Jarnas Smeetsas būtų kilęs prieš nepaprastai stiprų priešinį vėją. Pasak leidinio, T. Reicherto nuomonė atrodo itin svari, nes jis kartu su kolegomis yra pagaminęs pirmąjį pasaulyje žmogaus raumenų jėga varomą ornitopterį, sėkmingai išsilaikiusį ore net 19,3 sekundžių.

Tačiau kitas mokslininkas, Pietryčių Luizianos universiteto (JAV) fizikos fakulteto docentas dr. Rhettas Alainas, kurio žurnalas „Wired“ taip pat paprašė pakomentuoti „Skrajojančio olando“ skrydį, atliko išsamią jo judėjimo analizę. Jo išvada dar įdomesnė: fizikas tvirtina neradęs jokių požymių šiame vaizdo siužete, leidžiančių manyti, jog tai yra klastotė.

Taigi, išgirdę dvi visiškai priešingas nuomones, dabar galime pasižiūrėti šį vaizdo įrašą ir susidaryti savąją.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...