Perprogramuotos amniono skysčio ląstelės gali gaminti visų tipų organizmo ląsteles

2011-07-27

Didelės viltys dedamos į kamienines ląsteles: vieną dieną, jos bus naudojamos daugelio ligų gydymui. Šiuo metu, embrionai yra pagrindinis jų šaltinis, tačiau tai sukelia daug etinių problemų. Mokslininkai iš Makso Planko Molekulinės Genetikos Berlyno instituto sugebėjo amniono skyčio ląsteles paversti į pliuripotencinias kamienines ląsteles. Iš Amniono skysčio gautos iPS ląstelės yra sunkiai atskiriamos nuo embrioninių kamieninių ląstelių, tačiau jos “prisimena” iš kur atkeliavo.

Ypatingi embrioninių ląstelių gebėjimai šiandien leidžia jas naudoti ląstelių auginimui (odos, plaukų ląstelėse). Tai daroma perprogramuojant ląsteles ir paverčiant jas į “sužadintas pliuripotencinias kamienines ląsteles” (iPS ląsteles). Šios ląstelės turi tipiškas embrioninių kamieninių ląstelių savybes, tai reiškia kad jos gali sukurti bet kokio tipo organizmo ląsteles (pliuripotencinias), ir jos gali dalintis be galo.

Kamieninės ląstelės su atmintimi

Mokslininkai parodė, kad amniono skysčio iPS ląstelės gali suformuoti įvairaus tipo žmogaus ląsteles. Jie taip pat atrado, kad sužadintos pliuripotencinės kamieninės ląstelės gali prisiminti iš kokių ląstelių buvo gautos. Ląstelių perprogramavimo metu, įvairūs genai, kurie kontroliuoja kamieninių ląstelių vystymąsi, yra įjungiami arba paliekami aktyvūs. Tai patvirtina kito tyrimo rezultatus, kurie rodo, kad iPS ląstelės gautos iš skirtingų audinių yra linkusios sekti jiems būdingą vystymosi kelią. “Mes dar nežinome kada šių ląstelių atmintis darys įtaką gydymo poveikiui, ar kurios somatinės ląstelės bus tinkamiausios gydymui.” – perspėja Katharina Wolfrum.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...