Gravitacinių bangų muzika

2011-07-27

Mokslininkų ir inžinierių komanda iš NASA reaktyvinio judėjimo laboratorijos pastūmėjo pasaulį vienu žingsniu arčiau gravitacinių bangų “girdėjimo” – tai erdvės ir laiko pulsacijos išpranašautos Alberto Einšteino dar 20 amžiaus pradžioje.

Tyrime bandytos lazerių sistemos, kurios skristų kosminiame laive dalyvaujančiame “Lazerių interferometro kosminės antenos” misijoje (arba trumpiau – LISA). Misijos tikslas aptikti ir tiesiogiai stebėti subtilius, šnabždesio tipo gravitacinių bangų signalus. Tai nėra lengva užduotis, ir dar daugybę iššūkių teks išspręsti.

Tyrime atliktame JPL laboratorijoje Pasadenoje, Kalifornijoje, buvo pasiektas vienas reikšmingas įvykis. Pirmą kartą pademonstruota galimybė nutildyti pašalinius LISA lazerio garsus tiek, kad būtų galima išgirsti saldžius silpnų bangų garsus.

“Norėdami aptikti gravitacines bangas, mes turėjome atlikti labai tikslius matavimus” – pasakė Bill Klipstein, JPL fizikas. “Mūsų lazeriai yra žymiai triukšmingesni už norimus išmatuoti garsus, todėl mes turėjome pašalinti jų skleidžiamą triukšmą. Tai primena vandens lašo klausymą viduryje stipraus lietas.”

JPL komanda yra viena iš daugelio grupių dirbančių ties LISA projektu, tai bendras NASA ir Europos kosmoso agentūros projektas, kurį tikimąsi paleisto 2020 metais.

Vienas iš pagrindinių LISA tikslų – tiesiogiai aptikti gravitacines bangas. Šių bangų tyrimai buvo pradėti dar 1974 metais, kai mokslininkai aptiko mirusių žvaigždžių porą, kurios sukosi laipsniškai vis arčiau viena kitos dėl nepaaiškinamų energijos nuostolių. Vėliau buvo nustatyta, kad prarasta energija virto į gravitacines bangas. Tai pirmasis netiesioginis egzistuojančių bangų įrodymas, už kurį buvo įteikta 1993 Nobelio fizikos premija.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...