Kaip imuninės ląstelės kovoja prieš svetimkūnius

2012-01-26

Mokslininkai nustatė netikėtą metodą, kuriuo pagrindinės imuninės sistemos ląstelės ruošiasi mūšiui prieš įsibrovėlius. Šis atradimas suteikia naujų įžvalgų apie procesus vykstančius šiose ląstelėse ir gali privesti prie nugaros smegenų traumų, bei vėžio gydymo strategijų išradimo.Tyrėjai koncentruojasi į neutrofilą, labiausiai paplitusį leukocitą. Kaip ir kitų ląstelių, esančių imuninėje sistemoje, jų darbas yra surasti ir sunaikinti bakteriją, virusus arba kitus svetimkūnius, kurie patenka į kraujotaką arba organus. Mokslininkai žino, kad įvykdytų šias užduotis, kiekviena ląstelė pakeičia savo amorfinę formą tam, kad suformuotų vientisą frontą, kuris priartėja prie įsibrovėlio ir padeda ląstelei atakuoti. Manoma, kad susidariusi ląstelių sistema tam, kad apsisaugoti nuo fronto iširimo kitoms ląstelėms siunčia tam tikros rūšies signalus. Iki šiol mokslininkai manė, kad šis signalas buvo perduodamas molekulėms judant nuo vienos ląstelės dalies prie kitos.

Tačiau dabar, Kalifornijos universiteto tyrėjai, įrodė, kad neutrofilis, perduodamas mechaninę jėgą sukelia tolimo veikimo slopinimą. Procesas yra paremtas proteino, vadinamo aktinu, akumuliacija. Aktinas veikia toje ląstelės dalyje, kuri veda ląstelę link bakterinio taikinio. Straipsnyje išspausdintame Sausio 20 dieną, „Cell“ žurnale, tyrėjų komanda aprašė, kad ląstelės išsikišimas išplečia membraną, ji tampa itin įtempta, lyg virvė. Ši įtampa yra perduodama išilgai ląstelės membranos. Būtent ši įtampa riboja ląstelių sistemos aktyvumą. „Ši kritinė ląstelių savybė apriboti specifinių regionų, esančių ant jų paviršiaus, aktyvumą yra svarbi daugeliui procesų, pradedant nuo ląstelių junginio kontrolės, baigiant multiląstelinių organizmų formacija ir nervinės sistemos pralaidumu“, – teigė Orion Weiner, tyrimo autorius, UCSF širdies ir kraujagyslių tyrimo instituto profesorius.

Šie atradimai gali padėti tyrėjams identifikuoti naujas terapijas, kurios gali skatinti arba blokuoti ląstelių mobilizacijos, kaip kišimosi į tam tikras būkles, procesus. Pavyzdžiui, po nugaros smegenų traumos, dažniausiai neuronai nepasiekia sužalojimo vietos, o tai gali priversti prie motorikos funkcijų slopinimo arba net prie paralyžiaus. Anot Weiner, šiai problemai gali būti sukurti vaistai, kurie galėtų padėti neuronams, esantiems ląstelių vientisoje sistemoje, peršokti šią spragą. Kiti vaistai gali užkirsti netinkamą ląstelių migraciją, tokią kaip vėžio ligos metu.

Weiner su kolegomis atliko daug eksperimentų, kurių metu jie taikė arba panaikino neutrofilo įtampą ir sekė aktino akumuliaciją, bei ląstelės judėjimą. Eksperimentai parodė, kad įtampa yra reikalinga ir pakankama išlaikyti egzistuojantį ląstelių frontą ir sulaikyti ląstelę nuo ketinimų suformuoti papildomą frontą. „Mūsų tyrimai sukuria įtampą, kaip centrinį ląstelių fronto formavimosi proceso reguliatorių. Iššūkis yra išsiaiškinti, kurios molekulės ir kaip reaguoja į šią įtampą“, – teigė Weiner.

Parengė: Martynas Vaičekauskas

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...