Dūmai kenkia nėščiosioms

2011-11-11

Dviejų naujausių tyrimų rezultatai parodė, kad žmogaus sveikatai stipriai kenkia dūmai, sklindantys nuo atviros ugnies bei nešvarios viryklės. Virykles ar krosnis naudoja maždaug 43 % pasaulio gyventojų. Skurstantys moterys ir vaikai yra labiausiai pažeidžiami.

Pirmojo tyrimo metu nustatyta, kad sunkių plaučių uždegimo atvejų sumažėja trečdaliu, jei virš viryklės įrengtas dūmtraukis. Antrasis tyrimas atskleidė, kad neščiosios moters įkvėpti dūmai, sklindantys nuo ugnies, kenkia vaisiui. Tokie vaikai, sulaukę mokyklinio amžiaus, pasižymėdavo mažesniu intelekto koeficientu.

Tyrimas buvo atliktas su kaimo bendruomenėmis Gvatemaloje. Didžioji dalis šeimų, kuriose buvo neščioji ar neseniai gimęs vaikas, maistą gamindavo ant malkomis kūrenamos krosnies.

Nustatyta, kad dėl krosnių su kamine įrengta ventiliacija smarkiai padidėdavo plaučių uždegimo rizika, nes kaminas neefektyviai mažindavo nuo krosnies sklindančių dūmų kiekį.

Teigiama, kad kūdikių įkvėptas dūmų kiekis per dieną prilygsta 3-5 cigaretėms. Krosnys sugebėdavo į lauką pašalinti tik 50 % atsirandančių dūmų .

Antrasis tyrimas buvo pradėtas 2005-aisiais su ką tik gimusiais kūdikiais. 2010-aisiais tie patys vaikai buvo pakviesti pakartotiniam tyrimui.

Rezultatai parodė, kad nėščiųjų įkvėptų dūmų kiekis paskutiniuoju neštumo periodu yra susijęs su pablogėjusiu nervų sistemos vystymusi. Sutrikimai pasireiškė tokiose srityse, kaip orientacija, vizualioji atmintis ir judėjimo galimybės.

Šis atradimas buvo netikėtas, nes iki šiol manyta, kad dūmai sukelia tik kvėpavimo sutrikimus.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...