Kaip fizinis krūvis priverčia raumenis augti

2012-01-05

Faktas, kad gavę krūvio mūsų raumenys auga daro juos unikaliais. Mokslininkai identifikavo esminį ingredientą, reikalingą raumens didėjimo procesui. Faktorius gaminamas dirbančio raumens skaidulose „pasako“ jį supančioms raumenų kamieninėms ląstelėms, kad jau laikas daugintis ir prisijungti. Kitaip tariant, taip vadinamas serumo atsako faktorius (Srf) išverčia mechaninius aktyvumo signalus į cheminius. „Šis signalas iš raumens skaidulų kontroliuoja kamieninės ląstelės elgesį ir dalyvauja raumens augime“, – teigia Anthanassia Sotiropoulos of Inserm iš Prancūzijos. Tai gali privesti prie naujų būdų kovoti su raumenų atrofija atradimo.

Sotiropoulos su komanda susidomėjo Srf role raumenyse. Ankstyvosios studijos su žmonėmis ir pelėmis parodė, kad Srf koncentracija mažėja kartu su amžiumi. Tai mokslininkus privedė prie išvados, kad Srf gali būti raumenų atrofijos priežastis. Nauji atradimai palaiko šį požiūrį, tačiau Srf neveikia taip, kaip mokslininkai iš pradžių tikėjosi. Buvo žinoma, kad Srf kartu su raumenų skaidulomis kontroliuoja daugelį kitų genų. Tačiau, kad Srf taip pat, įtakoja satelitinių kamieninių ląstelių aktyvumą, mokslininkams buvo netikėta.

Pelės raumenų skaidulos, kuriose trūksta Srf, kai jos yra eksperimentiškai perkraunamos, nesugeba augti. Taip yra, nes satelitinės ląstelės negauna nurodymo daugintis ir jungtis su mioskaidulomis. Srf veikia per genų tinklą, įskaitant ir tinklą vadinamą „Cox2“. Tai kelia intriguojančią galimybę, kad dažnai naudojami Cox2 priedai – pavyzdžiui ibuprofenas – gali veikti prieš raumens augimą ar atsistatymą. Gydymai sukurti patobulinti šį faktorių tinklą gali būti naudojami pažadinti raumens kamienines ląsteles ir padidinti raumens augimą senėjimo ar poilsio trūkumo sąlygomis.

Parengė: Martynas Vaičekauskas

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...