Virš JAV – paslaptingas meteoro sprogimas

2012-04-24

Sekmadienį ryte garsus sprogimas, girdėtas didelėje dalyje Nevados ir Kalifornijos valstijų (JAV) sudrebino namus, o po jo teisėsaugos institucijas užplūdo gyventojų skambučiai – kai kurie žmonės sakė danguje matę ugnies kamuolį, rašo csmonitor.com.

Astronomų teigimu, labai tikėtina, kad garso ir šviesos „šou“ kaltininkas buvo į žemės atmosferą patekęs meteoras.

„Dėl jo žaliuzės sudrebėjo taip stipriai, kad kelis kartus atsitrenkė į langą. Stebėjau informacijos šaltinius laukdama pranešimo apie -žemės drebėjimą, bet nieko nesulaukiau. Netgi apsižiūrėjau aplink namą – gal kas į garažą įvažiavo. Gaila, kad nemačiau meteoro“, – sakė netoli Reno miesto gyvenanti Nicole Carlsen.

Arnoldo miestelyje Kalifornijos valstijoje gyvenanti Erin Girard-Hudson sakė, kad garsų sprogimą išgirdo apie 8 valandą ryte, dėl sprogimo pradėjo verkti jos dvejų metukų dukra Elsie.

„Sprogimas mane išvertė iš kojų ir sudrebino namą. Atrodė taip, tarsi sprogę būtų visai greta“, – sakė moteris.

Kol kas nebuvo jokių pranešimų apie žalą žmonių turtui ar sužeidimus. Tuo metu jokių žemės drebėjimų neužregistruota.

Kai kurie žmonės pranešė maždaug tuo metu matę švytinčią juostą danguje. Pranešimai apie neįprastus vaizdus ir garsus gauti iš maždaug 1000 kilometrų ilgio juostos, kertančios dvi valstijas. Stebėtojų būta Reno, Elko ir Šiaurės Las Vegaso miestuose Nevados valstijoje, San Francisco, Sacramento ir Bakersfieldo apylinkėse Kalifornijos valstijoje.

Astronomai teigia, jog jų manymu paslaptingoji šviesa buvo ugnies kamuolys, susidaręs krentant meteorui. Mokslininkų teigimu, to ugnies kamuolio kelio ir sprogimo vietos nustatymas kurį laiką užtruks.

„Sprendžiant pranešimus neabejoju, kad tai buvo ugnies kamuolys. Taip nutinka dažnai, tačiau dienos metu dauguma jų nėra pastebimi. Šis buvo išskirtinai ryškus ir dienos šviesoje“, – sakė Amerikos meteorų bendrijos narys Robertas Lunsfordas.

R. Lunsfordo teigimu, ugnies kamuoliai tik gana retais atvejais garsiai sprogsta. Kad taip nutiktų, meteoras turi išlikti vientisas tol, kol suskyla maždaug 8 kilometrų aukštyje virš Žemės. Dauguma meteorų yra matomi nuo maždaug 80 kilometrų virš Žemės paviršiaus.

„Jei išgirsite garsų sprogimą, tai yra gana aiškus ženklas, kad kai kurie fragmentai galėjo pasiekti Žemę. Teks rasti žmonių, kurie apieškotų vietą kur meteoras sprogo ir išsiaiškinti ar ant žemės liko kokių nors pėdsakų“, – sakė astronomas.

Iki vėlyvo ryto pranešimus apie matytą ugnies kamuolį astronomų grupės svetainėje pateikė daugiau nei 20 žmonių.

„Į dangų žiūrėjau daugiau nei 30 metų ir iki šiol neteko matyti nieko, kas būtų taip nuostabu ir taip glumintų. Tai – įvykis, dėl kurio galima džiaugtis, kad gyveni. Pagrindinis ugnies kamuolio kūnas buvo ryškiai žalias, o jo priekis buvo ryškiai raudonas ir baltas“, – sakė San Francisco gyventojas Matthew Nealas.


www.DELFI.lt

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...