Švedijos mokslininkai prognozuoja labai šaltą žiemą

2011-09-12

Pasak jų, itin šaltos žiemos paprastai „vaikšto po tris“, ir kol kas neaišku, ar tai dėsningumas, ar tik atsitiktinumas.

Meteorologų teigimu, dvi praėjusios žiemos Švedijoje buvo pačios šalčiausios per kelis dešimtmečius, o šios šalies Meteorologijos ir hidrologijos instituto (SMHI) sukaupti duomenys rodo, jog žvarbios žiemos paprastai tris kartus kartojasi. Taigi, artėjanti žiema taip pat turėtų būti labai šalta.

„Šaltos žiemos iš tikrųjų trejus metus seka viena po kitos. Nežinau, kodėl taip yra. Mano asmeninė nuomonė – tai tiesiog atsitiktinumas“, – Švedijos dienraščiui sakė SMHI meteorologė Lisa Frost. Jos teigimu, švedų meteorologų turima orų statistika liudija, kad besikartojantys šalčio „protrūkiai“ vidutiniškai trunka 3,5 metus.

Po trijų iš eilės itin atšiaurių žiemų 1940 – 1943 metais Švedijoje sekė keturios labai šiltos žiemos. Nuo to laiko Švedijoje stebimas besikartojančių trijų labai šaltų žiemų ciklas, sakoma pranešime.

Švedijos orų prognozių svetainės klart.se meteorologas Martinas Hedbergas sutinka su L. Frost, kad atsitiktinumai vaidina labai svarbų vaidmenį besikeičiančių šaltų ir šiltų žiemų cikluose. „Žmonės įpratę visur įžvelgti dėsningumus, tad mes juos matome net ir ten, kur yra grynas sutapimas”, – sakė jis.

Tačiau tai, kad po dviejų šaltų žiemų seka ir trečioji, patvirtina ne tik statistiniai duomenys, sakoma pranešime. Globalinės prognozės taip pat rodo tam tikrą orų aktyvumą, kuris reiškia, jog šią žiemą vidutinė temperatūra gali būti žemesnė nei paprastai.

„Nors dar per anksti patikimoms būsimos žiemos prognozėms, pirminė analizė leidžia manyti, jog ši žiema bus artimesnė 2008 ir 2009 metų žiemoms. Galbūt ji nebus tokia atšiauri, kaip dvi praėjusios”, – sakė JAV orų prognozavimo bendrovės WSI vyriausiasis meteorologas Toddas Crawfordas. WSI šiaurės pusrutulyje prognozuoja švelnų rudenį, po kurio seks žemesnės nei vidutinės daugiametės temperatūros.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...