T-Rex didelė uodega buvo greičio ir medžioklės meistriškumo pagrindas

2011-07-27

Tyranozauras Rex būtų lėtas ir sunkus Kreidos periodo maitėda, jei ne ilga uodega atsvėrusi nenormaliai didelę galvą ir padėjusi išlaikyti pusiausvyrą.

T-rex atletiškumas buvo ištyrinėtas Albertos universiteto absolvento Scott Persons. Jo tyrimas rodo, kad galingi uodegos raumenys milžinišką mėsėdį padarė visų laikų vienu sparčiausiai judančiu medžiotoju.

Kaip Persons teigia: – “priešingai ankstesnėms teorijoms, T – Rex turėjo daugiau nei šlamštą savo bagažinėje.”

Paleontologijos studentas pradėjo tyrimą nuo šiuolaikinių roplių uodegų (Krokodilų, Komodo drakonų) lyginimo su T – Rex dinozauro uodega. Persons visuose tiriamuose gyvūnuose atrado, kad didžiausi uodegos raumenys jungiasi su viršutiniais kojų kaulais. Šie “caudofemoralis” raumenys suteikia galingus mostus leisdami gretai judėti pirmyn.

Tačiau Persons aptiko vieną esminį skirtumą T – Rex uodegos struktūroje.

Tyranozauro Rex ir šiuolaikinių gyvūnų uodegai formą ir jėgą suteikia šonkauliai susijungę su nugaros slanksteliais. Persons pastebėjo, kad šonkauliai T – Rex uodegoje yra prisitvirtinę žymiai aukščiau nei kitų gyvūnų. Tai palieka daugiau vietos apatinėje uodegos dalyje, “caudofemoralis” raumenims hipertrofuotis ir išsiplėsti. Be ribojančių kaulų, uodegos raumenys tapo energinga jėgaine, leidžianti dinozaurui bėgti.

T – Rex kaulų matavimai ir kompiuterinis modeliavimas atskleidė ankstesnių tyrimų raumenų masės ir dinozauro dydžio matavimų paklaidą. Paklaida siekė net 45 procentus.

Tai privertė ankstesnius dinozauro tyrinėtojus patikėti, kad gyvūnas neturėjo pakankamai raumenų masės greitam judėjimui, ir tai ribojo medžiojimo įgūdžius. Greičio trūkumas mėsėdžiui būtų leidęs išgyventi tik jaučiant kitų plėšrūnų sumedžiotus gyvūnus.

Sunku tiksliai išmatuoti Tyranozauro Rex greitį, tačiau jis buvo greičiausias ekosistemos padaras.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...