Iš kosmoso krentantis žmogus bandys viršyti garso greitį

2012-02-08

Ar gali ne lėktuve ar raketoje esantis žmogus pasiekti viršgarsinį greitį? Tai turėtų paaiškėti jau šią vasarą.

Uždelstais šuoliais parašiutu iš didelio aukščio garsėjantis Austrijos sportininkas Felixas Baumgartneris, remiamas gėrimų bendrovės „Red Bull“, šią vasarą ketina iššokti iš į daugiau nei 36 kilometrų aukštį pakilusio oro baliono. Jei jam pasiseks tai padaryti, 41 metų austras gali tapti pirmuoju žmogumi pasaulyje, greičio ribą (maždaug 331 m/s) pasiekusiu ne lėktuvu, skelbia „Space.com“.

Šis projektas, pavadintas „Red Bull Stratos“, neoficialiai pramintas „šuoliu iš kosmoso“, nors planuojamas 36 576 metrų aukštis anaiptol nėra atvirojo kosmoso riba. Mokslininkai ja laiko 118 kilometrų aukštį virš Žemės paviršiaus, bet į tokį aukštį negalėtų pakilti stratosferiniai balionai, o „Red Bull Stratos“ numatytas 36,5 km aukštis jau savaime būtų rekordinis.

Jei viskas sektųsi gerai, Felixas Baumgartneris laisvojo kritimo iš stratosferos metu ne tik pasiektų garso greitį, bet ir sumuštų dar tris rekordus, išsilaikiusius daugiau nei 50 metų. Tai būtų šuolis iš didžiausio aukščio, į didžiausią aukštį Žemės atmosferoje pakilusio oro baliono rekordas ir ilgiausiai trunkantis (maždaug 5 min. ir 30 sek.) laisvasis kritimas, sakoma pranešime.

Iki šiol „Red Bull Stratos“ projekto įgyvendinimą stabdė teisiniai ginčai: tokio šuolio idėjos autorių turėjo nustatyti teismas. Tačiau pasibaigus bylinėjimuisi jokių kliūčių nebeliko: specialus stratosferinis balionas su skafandrą dėvinčiu F. Baumgartneriu iš legenda apie ateivius garsėjančio Roswello miesto Naujosios Meksikos valstijoje (JAV) apylinkių turėtų į dangų pakilti šių metų rugpjūčio mėnesį.

Pasak austrų sportininko, jo šuolis bus naudingas ir mokslui: „Red Bull Stratos“ specialistų grupė tirs jo organizmo reakciją ir šuolio iš stratosferos poveikį žmogaus sveikatai. Daviklių surinkti duomenys padės mokslininkams geriau suprasti, kaip žmonės gali išgyventi kosminėje erdvėje naudodami specialius skafandrus.

„Red Bull Stratos“ atstovų teigimu, dar nė vienas žmogus nebandė siekti greičio garso barjero būdamas ne lėktuve, todėl projekto inžinieriai bando naują įrangą ir ruošia procedūras, kurių būtina laikytis tokiame dideliame aukštyje ir ilgai trunkančio didelio greitėjimo sąlygomis. Visa tai esą leis padidinti astronautų ir būsimųjų kosmoso turistų saugumą.

Pranešama, kad Felixą Baumgartnerį į numatytą aukštį, daugiau nei 4 kartus viršijantį Everesto aukštį, iškels maždaug 182 metrų skersmens plastikinis stratosferinis balionas, pripildytas helio dujų. Lygiai po 35 sekundžių po to, kai sportininkas paliks hermetišką gondolą, jis pasieks viršgarsinį greitį ir kris toliau, kol maždaug 1,6 km aukštyje išsiskleis parašiutas.

Sportininkas dėvės specialų skafandrą, saugosiantį jį nuo itin žemos temperatūros, žemo slėgio ir deguonies trūkumo. Jis taip pat turi apsaugoti nuo nekontroliuojamo kritimo suktuku: dėl to žmogus gali prarasti sąmonę. Pranešama, kad „Red Bull Stratos“ inžinieriai dalį šuoliui būtinos įrangos jau išbandė vakuuminėje kameroje Teksaso valstijoje.

Dabartinis šuolio iš stratosferos rekordas priklauso JAV karo pilotui Joe Kittingeriui, kuris 1960 m. iššoko iš 31 333 metrų aukštyje skridusio baliono. Dabar atsargos kapitonas J. Kittingeris dirba patarėju „Red Bull Stratos“ komandoje, sakoma pranešime.

Šiame vaizdo siužete – pasakojimas apie „Red Bull Stratos“ projektą.


"Balsas.lt"

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...