Danijos astronomai atrado naują būdą atstumams visatoje matuoti

2011-09-28

Šis atradimas leis mokslininkams nustatyti visatos amžių ir esmines jos savybes. Dėl to, kad matavimuose naudojami kvazarai, tai leis nustatyti atstumus iki daug tolimesnių objektų bei leis geriau suprasti juodosios energijos ypaybes.

Kvazarais (Kvazižvaigždiniais radijo šaltiniais ) vadinami aktyvūs galaktikos branduoliai, spinduliuojantys smarkiau nei visa galaktika. Spinduliavimo energijos šaltinis – medžiagos kritimas į juodąją skylę, esančią tos galaktikos centre.

Nauji būdai atstumams matuoti buvo atrandami ir anksčiau. Dešimtajame dešimtmetyje tam buvo naudotos supernovos, didžiulių žvaigždžių sprogimai. Šie matavimo būdai leido nustatyti tai, kad visata plečiasi bei kad 70 % visatos sudaro juodoji energija.

Atrastas būdas apytiksliams atstumams nustatyti pasikliauja kvazarais. Kvazarams energiją tiekia milžiniškos juodosios skylės galaktikos centre. Kvazarai taip smarkiai apšviečia savo galaktiką, kad jie gali lengvai nušviesti visas galaktikos žvaigždes.

Buvo žinoma, kad dujų debesies, krintančio į juodąją skylę, dydis yra kažkaip susijęs su kvazarų švytėjimu. Buvo nustatyta, kad debesies dydis yra tiesiogiai proporcingas kvazarų ryškumui. Pagal kvazarų ryškumą mokslininkai ir gali nustatyti atstumą nuo žemės iki kvazarų.

Kvazarai gali būti aptikti daug didesniu atstumu nuo žemės nei supernovos. Jie leis nustatyti, kaip praeityje plėtėsi visata ir leis geriau suprasti juodosios energijos kilmę bei kosmoso likimą.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...