Astronomai hablo teleskopu stebėjo juodosios skylės traukiamą kvazarą

2011-11-07

Mokslininkai panaudojo Hablo kosminį teleskopą kvazaro akrecijos disko stebėjimams. Tai švytintis medžiagos diskas, kuris yra lėtai traukiamas į galaktikos centre esančią juodąją skylę. Tyrimo metu naudojama nauja metodika, pasikliaujanti gravitaciniais lęšiais, kurie dar labiau padidina teleskopo galią. Naujasis metodas leido astronomams tiesiogiai nustatyti disko dydį ir temperatūrą skirtingose disko vietose.

Nors pačios juodosios skylės yra nematomos, jų skleidžiama jėga sukelia vieną šviesiausių reiškinių visoje visatoje. Kvazarai – tai šviečiantys medžiagos diskai, besisukantys apie juodąsias skyles ir skleidžiantys labai ryškias elektromagnetines bangas.

Akrecijos diskai yra per toli, kad galėtų būti užfiksuoti tradiciniais metodais. Vis dėlto, pasinaudoję tarp kvazaro ir žemės esančia galaktika kaip gravitaciniu didinamuoju stiklu, astronomai sugebėjo išanalizuoti disko struktūrą.

Nustatyta, kad disko skersmuo yra tarp 4-11 šviesdienių (100-300 milijardų kilometrų). Nors tai gana didelis intervalas, jis yra pakankamai tikslus, žinant kaip toli yra tyrinėjamas objektas. Taip pat nustatyta, kad disko dalis, esanti arčiau juodosios skylės yra karštesnė, nei toliau esanti dalis.

Iki šiol visos sukauptos žinios apie vidinę kvazarų struktūrą buvo paremtos teoriniais spėjimais, o ne tiesioginiais stebėjimais.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...