Laboratorijoje išauginta pasmegeninė liauka

2011-11-11

Tyrėjai sugebėjo išauginti funkcionuojančias pasmegenines liaukas iš embrioninių pelės kamieninių ląstelių. Kai šios liaukos buvo transplantuotos į pelės organizmą su pasmegeninės liaukos defektais, hormonų kiekis normalizavosi.

Pasmegeninė liauka yra pupos dydžio endokrininė liauka, esanti smegenų kamiene ir reguliuojanti skirtingus hormonus – tarp jų yra ir augimo hormonai. Šie hormonai skatina augimą, reguliuoja kraujo spaudimą bei lytinę brandą. Netinkamas hormonų perdavimas organizmui gali privesti prie įvairių hormoninių sutrikimų.

Tyrėjai Japonijoje atrado būdą, kaip šiuos mažyčius organus galima išauginti iš embrioninių kamieninių ląstelių. Jie ląstelę pertvarkė taip, kad ji imituotų pasmegeninės liaukos augimą.

Pasmegeninė liauka susideda iš dviejų audinių, išaugančių embrione. Kai šie du audiniai susijungia, jie suformuoja liauką. Dirbtinė pasmegeninė liauka užaugo per tris savaites, o joje atrastos visos smegenyse aptinkamos ląstelės.

Transplantavę užaugintą liauką į pelės organizmą, tyrėjai nustatė, kad hormonų lygis atsistatė į normos ribas.

Tyrėjai mano, kad toks procesas yra įmanomas ir su žmogaus embrioninėmis kamieninėmis ląstelėmis. Tyrimą su žmogaus ląstelėmis tikimasi atlikti per artėjančius penkerius metus.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...