Mokslininkai stebi naujų ledkalnių formavimasi (Video)

2011-11-03

Neseniai atradę plyšį Antarktidos ledynuose, NASA tyrėjai jau atliko didžiulio ledkalnio atsiskyrimo nuo ledyno proceso pirmuosius matavimus.

Stebėjimo operacija pavadinta „Ice Bridge“. Tai didžiausias kada nors iš oro atliktas tyrimas. Šešerius metus truksianti misija suteiks galimybę sukurti iki šiol neregėtus Arkties ir Antarkties ledynų 3D modelius. Ledo sluoksnis yra tiriamas specialiais lazeriais, sumontuotais lėktuve.

Ledynas paskutinį kartą skilo 2001 metais. Spalio 14 dieną buvo aptikta požymių, kad ledo sluoksnis vėl pradeda skilti.

Skilimas vyksta ledyno dalyje, kuri plūduriuoja virš vandens. Ledynas į atvirą jūrą yra išsikišęs apie trisdešimt mylių. Jei ledynas ir toliau didės ta pačia kryptimi, ledo sluoksnis skils ir iš jo susiformuos milžiniškas ledkalnis.

Tyrėjai teigia, kad tai natūralus procesas, tačiau jį stebėti yra be galo įdomu. Iki šiol tyrimams atlikti nebuvo nusiųstas nei vienas sklandantis įrenginys.

Teigiama, kad ledyne atsiradęs plyšys siekia net 18 mylių, o kai kuriose vietose jo plotis siekia net 80 metrų. Plyšio gylis siekia nuo 50 iki 60 metrų. Kai ledkalnis galiausiai atskils, jo užimamas plotas sieks 880 kvadratinių kilometrų.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...