Valdžios siekis apsaugoti privatumą ir kova su nusikalstamumu virtualioje erdvėje

2012-02-02

Neseniai vykusio simpoziumo metu Toronto profesorius Ron Deibert teigė, kad kovojant su kibernetiniais nusikaltimais nereikėtų pažeisti asmeninio žmonių privatumo. Ron Deibert yra Toronto universiteto laboratorijos ir Kanados globalių saugumo studijų centro vadovas. Jo indėlis kibernetinio saugumo ir žmogaus teisių srityse yra gerai žinomas. Kartu su savo komanda jis išreiškė susirūpinimą dėl didėjančio šalių skaičiaus, kurios riboja informacijos srautus ir cenzūruoja Internetą. Nuo 2000-ųjų metų šis skaičius ženkliai išaugo, šiandien tokią politiką taiko jau 45 šalys.

„Aš sutinku, kad kibernetiniai nusikaltimai yra labai opi problema. Į vyriausybinių organizacijų ir agentūrų tinklapius bei duomenų bazes yra įsilaužiama beveik kasdien. Tačiau aš tikiu, kad šie iššūkiai yra įveikiami, todėl nebūtina griebtis radikalių privatumo suvaržymų “, – gausiai susirinkusiai auditorijai dėstė politikos mokslų profesorius Ron Deibert. Po daugelio per pastarąjį dešimtmetį nesėkmingų bandymų, federalinė valdžia planuoja iš naujo įteisinti įstatymus, kurie leidžia prieš skaitmeninius nusikaltimus kovoti drastiškais būdais. Siūlomi įstatymai įpareigos interneto tiekėjus rinkti, tirti ir archyvuoti informaciją susijusią su kiekvienu Kanadoje gyvenančiu asmeniu, o esant reikalui ją perduoti teisėsaugos institucijoms. Šie įstatymai radikaliai pakeis privatumo politiką bei Kanados telekomunikacijas. Dėl šių įvykių Kanadoje kilo plataus masto nepasitenkinimas, kuris apėmė tiek privačias, akademines bendruomenes, tiek opozicijos partijas.

Anot Deibert, valdžia iki šiol jau sugebėjo legalizuoti griežtesnį interneto stebėjimą ir kontroliavimą. Profesorius pabrėžė, kad valdžia neturėtų ignoruoti civilinės laisvės, vietoje to reikėtų koncentruotis į konkrečius kibernetinius nusikaltimus. Jo nuomone, valdžiai reikia „naujos tiriamosios paradigmos“. „Mes turime suteikti teisėsaugos agentūroms naujų resursų ir įrangos. Reikia jiems padėti susitvarkyti su milžinišku informacijos srautu bei apmokyti pareigūnus efektyviai dirbti su komplikuotomis internetinėmis komunikacijų sistemomis. Tačiau kartu šie resursai turėtų atitikti aukščiausius teisinius ir visuomenės privatumo reikalavimus“, – savo kalbą užbaigė Deibert.

Parengė: Martynas Vaičekauskas

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...