Astronomai aptiko kosminį kokoną

2012-07-31

Europos kosminis teleskopas nufotografavo „kokoną“ – ganėtinai tankų vandenilio dujų debesį, kuris buvo pavadintas RCW 88, rašo lenta.ru. Šio kokono nuotraukas ir aprašymus galima rasti Europos pietų observatorijos (ESO) tinklalapyje.

Šis objektas yra už 10 tūkst. šviesmečių nuo Žemės. Jo skersmuo siekia maždaug 9 šviesmečius. Vandenilio dujų debesis itin domina mokslininkus, nes jį galima laikyti daugybės jaunų žvaigždžių lopšiu – būtent tokiuose debesyse veikiami savo pačių gravitacijos formuojasi dangaus šviesuliai.

Ši dujų kokono nuotrauka buvo gauta apdirbus fotografijas, padarytas keturiuose skirtinguose diapazonuose – trys iš jų buvo optiniai, o ketvirtas – vadinamasis H-alfa filtras. Pastarasis dar vadinamas jonizuoto vandenilio spinduliavimo diapazonu. Jonizacijos šaltiniu yra jaunų žvaigždžių spinduliavimas.

Veikiami šio spinduliavimo, vandenilio atomai netenka elektronų apvalkalo. Kai elektronai grįžta į vietą, atomas spinduliuodamas atsikrato energijos pertekliaus. Tokio spinduliavimo piko metu bangos ilgis spektre siekia 6562,8 angstremo.

Mokslininkų teigimu, dangaus stebėjimas per H-alfa filtrą yra pats paprasčiausias būdas aptikti intensyvaus žvaigždžių formavimosi regionus. Šis diapazonas taip pat naudojamas Saulės chromosferos tyrimams.


www.DELFI.lt

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...