Nesąžininga veikla bankuose – ir vėl dėmesio centre. Tačiau dirbtiniu intelektu (DI) paremtos sistemos gali padėti atpažinti netinkamą elgesį.
Praėjusią savaitę dar vienas Jungtinės Karalystės bankininkystės vadovas buvo priverstas nesmagiai jaustis prieš televizijos kameras, kai jį tardė susierzinę parlamentarai, kaltindami korumpuota veikla organizacijoje. „Barclays“ bankui buvo skirta 450 milijonų dolerių bauda iš Jungtinės Karalystės ir Jungtinių Valstijų valdžios dėl jo dalies tarpbankinių palūkanų normos nustatymo procesų. Šiuo metu, buvęs banko generalinis direktorius Bob Diamond JK iždo komitetui teigė, kad kalti nesąžiningi darbuotojai, kurie veikė nepaisydami banko sandėrių taisyklių. „Kai perskaičiau el. laiškus iš biržos verteivų, aš buvau visiškai sugniuždytas“, – sakė Diamond apie oficialius laiškus, kurie patvirtino, jog „Barclays“ personalas klastojo rodiklius.
Automatizuota finansų rinka paspartino biržos sandorius ir padėjo atkreipti dėmesį į įtartinus faktorius pasaulio finansinėje sistemoje. Šie metodai yra pagrįsti mūsų simpatija išmaniesiems telefonams, žinutėms, blogams ir el. paštui. Dėka JAV korporacinės valdžios taisyklių, kurios įsigaliojo po „Enron“ ir „WorldCom“ kompanijų skandalų, dukterinė bendrovė „Autonomy System“ (valdoma „Hewlett-Packard”), parduoda programinę įrangą, kuri aptinka tam tikrus nukrypimus nuo normos bankininkystės sistemoje. Tuo tarpu Europos komanda sukūrė sistemą, kuri gali būti pritaikyta aptikti įvairius veiksnius: nuo pinigų plovimo schemų iki darbuotojų sukčiavimų.
„Autonomy“ programinė įranga ieško nesutampančių duomenų. Tai apima el. žinutes, sms, „Skype“ video, išmaniųjų telefonų duomenis, el. laiškus, arba stenogramas iš telefonų skambučių. Programinė įranga ieško atitinkamos informacijos ar elgsenos pavyzdžių, kuri skirtųsi nuo normalios, eilinės veiklos. „Autonomy“ – ne vienintelė organizacija, nuodugniai ieškanti tokių duomenų. AGH Mokslo ir technologijų universitete Krokuvoje, grupė kompiuterių specialistų, vadovaujamų Rafal Drezewski sukūrė programinę įrangą, kuri padeda lenkų policijai ieškoti pinigų plovimo ženklų telefoniniuose pokalbiuose, SMS ir bankų ataskaitų duomenyse. Jie sistemoje naudoja DI paprogrames išieškoti ir vizualizuoti informacijos klasterius. Tai apima pinigų pervedimą iš daugybės šaltinių į vieną sąskaitą, ar daugybės žmonių kontaktavimą tarpusavyje (įskaitant žinutes ir skambučius). „Mes aptinkame įtartinus modelius ir skirtingus žmones, naudodami tam tikrus šablonus ir socialinio tinklo analizės algoritmus“, – teigia Drezewski. Tačiau tai dar ne viskas. Ši klasterinės analizės sistema gali būti pritaikyta bankininkų el. paštų, tekstų ir dokumentų tikrinime, ieškant įtartinos veiklos.
Kaip teigia teismo finansininkas Adam Stronach, iš Bekonsfilde esančio „Harwood Hutton”, per pastarąjį dešimtmetį, nuo tada kai kompanijos duomenys buvo suskaitmeninti, tokios programos tapo esminiais įrankiais. Tos firmos, kurios skenuodavo popierinius duomenis, dabar turi priėjimą prie didžiulių duomenų saugyklų, kurios apima net darbuotojų persiunčiamus el. laiškus. „Net ir ištrinti duomenys gali būti prieinami“, – teigia Stronach.