Kaip ląstelės tampa vėžinėmis ląstelėmis

2011-09-29

Smegenų auglio bandiniai, paimti neuro operacijų metu, Kalifornijos Universiteto mokslininkams parodė, kaip sveikos smegenų ląstelės transformuojasi į navikines ląsteles.

Šio atradimo pasekoje gali būti sukurti vaistai smegenų augliams gydyti, tačiau tokie vaistai galėtų būti taikomi tik ankstyvojoje auglio stadijoje, kada jį išgydyti yra didžiausia tikimybė. Potencialūs vaistai pirmiausia turės būti išmėginti medicininiuose bandymuose, o tai gali užtrukti net kelerius metus.

Komanda nustatė, kad ląstelių telkinys, iš kurio išsivysto olingodendroglioma (dažniausiai pasitaikanti smegenų vėžio atmaina), dalijasi nesimetriškai į dvi nelygias dalis. Šioje vietoje jų likimas išsiskiria. Didesnei ląstelės daliai virtus į vėžinę ląstelę, ji pradeda vėl dalytis simetriškai, dėl šios priežasties atsiranda daugiau identiškų vėžinių ląstelių.

Mokslininkai bandyme naudojo genetiškai modifikuotas peles. Buvo nustatyta, kad už šį pasikeitimą, kai nesimetriškas dalijimasis tampa vėl simetrišku, atsakingas baltymas NG2. Mokslininkai bandys pasinaudoti šiuo baltymu, kad galėtų išgydyti oligodendrogliomą ir kitos atmainos smegenų vėžius.

Oligodendroglioma nuo kitų vėžio atmainų skiriasi tuo, kad ji yra atspari chemoterapijai, todėl augliui atsinaujinus reikalingas pakartotinis jo pašalinimas chirurginiu būdu.

Buvo nustatyta, kad oligodendroglioma atsiranda iš pirminių ląstelių, kurios atsakingos už ląstelių dalijimąsi gyvenimo metu. Šios ląstelės vaidina svarbų vaidmenį esant smegenų traumoms. Jos pradeda daugintis greičiau ir taip padeda sužeidimams išnykti.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...