Šiaurės pašvaistės pasirodė rečiausiai per pastarąjį šimtmetį

2011-07-20

Antrąją šio dešimtmečio pusę Šiaurės pašvaistės stebimos vis rečiau, dabar jų užfiksuojama mažiausiai

per visą šimtmetį, teigia Suomijos meteorologai. Specialistai tokį reiškinio pasireiškimo dažnio sumažėjimą sieja su Saulės aktyvumo kaita.

Šiaurės pašvaistėms būdingas 11 metų „saulės ciklas“: šio reiškinio dažnumas pasiekia maksimumą, tuomet palaipsniui mažėja iki minimumo, o tada ciklas vėl kartojasi. Pasak Suomijos Meteorologijos instituto tyrėjų, toks minimumas oficialiai pasiektas 2008 metais, tačiau jis tęsiasi ir toliau. „Daugiau aktyvumo užfiksavome tik pastarąjį pusmetį, tačiau vis dar nežinome, ar jis jau baigiasi“, – teigė mokslininkė Noora Partamies. Remiantis ankstesnėmis meteorologų prognozėmis, Saulės maksimumo ciklas turėtų prasidėti 2011-2012 metais, tačiau dabar daug kas abejoja, ar šios prognozės tikrai pasitvirtins.

Šiaurės pašvaistę, ryškiomis spalvomis nušviečiančią šiaurinę dangaus pusę, sukelia Saulės vėjai, susiduriantys su Žemės atmosferos viršutiniais sluoksniais (daugiau kaip 80km aukštyje). Šio proceso metu jonizuojami deguonies ir azoto atomai. Vėliau energetiniu požiūriu sužadinti atomai, susidūrę su kitu atmosferos atomu arba molekule, išspinduliuoja šviesos fotonus ir taip vėl sugrįžta iš sužadintos būsenos į nesužadintą. Blankstančios Šiaurės pašvaistės rodo, kad Saulės aktyvumas, sukeliantis Saulės vėjus, blyksnius ir dėmes, mažėja.

Naudodami modernių stebėjimo stočių tinklą, mokslininkai turi galimybę pirmą kartą stebėti, kas nutinka šiam Saulės ciklui, kai jis sutrinka. „Mes laukiame, kas nutiks toliau, ar kitas maksimumas bus laiku, ar jis vėluos, ar vėlavimas bus didelis“, – sakė N. Partamies. Kai ciklas pasiekė piką 2003 metais, Norvegijos Svalbardo saloje netoli Šiaurės ašigalio esanti stotis užfiksavo, kad Šiaurės pašvaistės buvo regimos beveik kiekvieną naktį, išskyrus baltąsias naktis vasarą. Dabar jų skaičius sumažėjo 50 proc. Tuo metu piečiausiai esančioje stotyje, esančioje pietų Suomijoje, pastaraisiais metais Šiaurės pašvaistės stebimos vos 2–5 kartus per metus.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...