Rusija įrengs švyturį su Žeme susidurti galinčiame asteroide

2012-04-12

Tarptautinės aviacijos ir kosmonautikos dienos išvakarėse Rusijos Mokslų akademijos atstovai pranešė, kad po 2015 m. Rusija pasiųs kosminį zondą į asteroidą 99942 „Apofis“. Rusų mokslininkų skaičiavimai rodo egzistuojant tikimybę, kad jis 2036 m. balandžio 13 d. gali susidurti su Žeme.

Asteroidas „Apofis“ 2029 metais pralėks pro Žemę vos 36 000 kilometrų atstumu. Tai labai mažas nuotolis, maždaug tokiu atstumu yra nutolę nuo Žemės geostacionaria orbita skriejantys telekomunikaciniai palydovai. Rusų mokslininkų atlikti skaičiavimai liudija, kad šio asteroido orbita dėl Žemės gravitacijos poveikio prasilenkimo metu gali pasikeisti, ir egzistuoja tikimybė, tiesa, nedidelė, jog 2036 metais jis gali pataikyti į mūsų planetą.

Dėl šios priežasties Rusija ruošiasi pasiųsti į asteroidą „Apofis“ kosminį žvalgą – nepilotuojamą aparatą, kuris turės prisiartinti prie potencialiai pavojingo asteroido ir šalia jo (arba jo paviršiuje) palikti radijo švyturį, pranešė Rusijos federalinės kosmoso agentūros „Roskosmos“ atstovai. Šis radijo švyturys suteiks galimybę mokslininkams sekti „Apofis“ orbitą ir išsiaiškinti, koks realus jo susidūrimo su Žeme 2036 metais pavojus.

Pranešama, kad šis radijo švyturys naudos radioizotopų energijos šaltinį. Pasak Rusijos Mokslų akademijos atstovų, techniniu požiūriu šis kosminis aparatas gali būti parengtas paleidimui į kosmosą jau 2015 metais. Šios kosminės misijos metu bus galima ne tik 100 – 1000 kartų patikslinti „Apofis“ asteroido orbitą, bet ir ištirti jo sandarą, paviršiaus ypatumus ir sudėtį, sakoma pranešime.

2004 m. atrastas asteroidas 99942 „Apofis“, kurio skersmuo apie 270 metrų, šiuo metu laikomas didžiausią potencialų pavojų keliančiu netoli Žemės skriejančiu dangaus kūnu. Pasaulio visuomenės dėmesį jis atkreipė po to, kai buvo nustatyta, jog egzistuoja tikimybė, kad palyginti netolimoje ateityje jis gali įsirėžti į Žemę. Mokslininkų teigimu, net jei taip ir nutiktų, „Apophis“ nesukeltų globalios katastrofos, o tik nuniokotų tam tikrą planetos regioną.

Rusijos mokslininkų atlikti naujausi asteroido 99942 „Apofis“ orbitos skaičiavimai patvirtino, kad tikimybė, jog jis trenksis į Žemę, nėra didelė: vos 1: 250 000.

„Apofis“ 2029 metų balandžio 13 dieną priartės prie Žemės 37 000 – 38 000 kilometrų atstumu. Galimas jo susidūrimas su Žeme gali įvykti 2036 metų balandžio 13-ąją“, – sakė Sankt Peterburgo (Rusija) valstybinio universiteto profesorius Leonidas Sokolovas.

Tačiau jis atkreipė dėmesį, jog tokios katastrofos tikimybė yra labai maža. Pasak profesoriaus, tikėtina, kad asteroidas šio priartėjimo metu subyrės į mažesnes dalis, kurios vėliau gali nukristi į Žemę.

NASA atstovai pripažįsta, kad Rusijos mokslininkai techniniu požiūriu yra teisūs: tikimybė, kad „Apofis“ 2036 metais pataikys į Žemę, iš tikrųjų egzistuoja. Tačiau, pasak NASA Netoli Žemės skriejančių objektų tyrimų programos vadovo Donaldo Yeomanso, ši tikimybė lygi vos 1: 250 000.

D. Yeomanso teigimu, Rusijos mokslininkų skaičiavimai remiasi tuo, kad 2029 m. prie Žemės priartėjęs „Apofis“ pralėks pro vadinamąją gravitacinę „rakto skylutę“. Tai tam tikras kosminės erdvės regionas, vos didesnis už patį asteroidą, kuris dėl Žemės traukos poveikio gali pakeisti „Apofio“ orbitą.

„Visa esmė ta, kad 2029 m. balandžio 13 d. „Apofis“ pralėks labai arti Žemės, vos penkis kartus už jos spindulį didesniu atstumu, taigi tai iš tiesų bus reikšingas įvykis. Tačiau mes atmetėme tikimybę, kad tuo metu gali įvykti susidūrimas. Kita vertus, jeigu šio priartėjimo metu jis tikrai pralėks pro gravitacinę „rakto skylutę”, jo orbita iš tiesų gali būti nukreipta taip, kad jis 2036 m. balandžio 13 d. gali įsirėžti į Žemę“, – sakė mokslininkas.

Vis dėlto, pasak jo, tikimybė, jog asteroidas 2029 m. pataikys į minėtąją gravitacijos anomaliją, yra labai menki. NASA atstovo teigimu, labiau tikėtinas kitoks įvykio scenarijus: „Apophis” 2012 m. pabaigoje – 2013 m. pradžioje labai priartės prie Žemės, ir bus intensyviai stebimas antžeminiais optiniais teleskopais bei radarais. Jei pasirodys, kad jo kursas kelia susidūrimo pavojų, NASA parengs grėsmės užkardymo planą ir, pasitelkusi reikiamus kosminius aparatus, pasistengs pakeisti asteroido orbitą sumažindama tikėtiną susidūrimo 2036 m. tikimybę iki nulio.

Šiame vaizdo siužete – pasakojimas apie „Apofio” priartėjimą prie Žemės 2029 m.


"Balsas.lt"

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...