Rečiausi žemėje aptinkami cheminiai elementai

2011-09-16

Britų Geologinių Tyrimų komanda paskelbė 52-iejų elementų sąrašą, kurių ištekliai gali išnykti. Andrew Bloodworth‘as iš BGT, teigia, kad tai yra mažai tikėtina, tačiau rizika yra, ir ją sukelia žmogus.

Kaip rizikos faktoriai yra minimi vėlavimas tarp resursų radimo ir jų sunaudojimo, avarijos, geopolitika ir išteklių nacionalizavimas. Atitinkamos valstybės yra vienintelės tam tikrų elementų tiekėjos. Kinijoje yra net 97 % visų retųjų žemės elementų ir ji yra pagrindinė valstybė, atsakinga už visų 52-ų sąraše esančių elementų išgavimą.

Į sąrašą įeina tokie elementai kaip indis ir niobis, naudojami įvairuose skaitmeniniuose prietaisuose ir stibis – sąrašo viršuje esantis ugniai atsparus elementas.

Prieš dešimt metų dauguma iš šių elementų nekėlė beveik jokio susidomėjimo, bet žingsnis į priekį kuriant mažaangles atsinaujinančios energijos technologijas pareikalavo šių metalų sąnaudų. Tokie įrenginiai, kaip išmanieji telefonai, elektromobiliai, plačiaekraniai televizoriai ir pakartotinai įkraunamos baterijos be šių elementų nebūtų įmanomi.

Bloodworth‘as tikisi, kad šis sąrašas atvers akis tiek visuomenei, tiek atsakingiems už jų panaudojimą. Būtinybė paįvairinti išteklių šaltinius ir sugriauti dabartines monopolijas yra esminė problema. Šie metalai gali būti randami kitose teritorijose, kaip Australija, Brazilija ar Pietų Afrika, tačiau čia turi būti nustatytos galimos gavybos vietos.

Kasmet yra pagaminama milijonai naujų telefonų, todėl jiems reikalingų metalų paklausa greitai nemažės. Kai kurie metalai gali būti perdirbami, tačiau dabartinė situacija perdirbimą padaro energetiškai nenaudingu ir brangiu. BGT tikisi, kad ši ataskaita parodys gamintojams, kad jie turi metalus panaudoti taip, kad juos būtų lengviau perdirbti.

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (1 votes, average: 4.00 out of 5)
Loading...