Mokslininkai kuria savaime susitaisančias baterijas

2012-01-13

Įsivaizduokite, kad jūs iš rankų išmetate savo mobilųjį telefoną ir jis nukrenta ant kieto grindinio, tačiau kai jį pakeliate, pamatote, kad baterija pasitaisė pati. Illinois at Urbana-Champaign universitetas (UIUC) ir Jungtinių Valstijų energijos departamento (DOE) Argonne nacionalinė laboratorija ieško būdų, kaip pagaminti baterijas, kurios po pažeidimų atsistato į pradinę būklę. „Tai palengvintų kasdieninės elektronikos naudojimą – apsaugotų nuo ilgo naudojimo pasekmių: nuolatinių baterijos krovimų ir neišvengiamų fizinių pažeidimų“, – teigė UIUC mokslininkas Jeff Moore. Mokslininkai mano, kad baterijos „mirties“ priežastis yra elektrinio laidumo praradimas.

Baterijos talpa, bei pajėgumas krenta dėl prarasto elektrinio laidumo. Mokslininkai plėtoja idėją į bateriją įtaisyti „greito taisymo“ rinkinį. Jis būtų sudarytas iš mažų mikrosferų, kiekvienas iš jų yra mažesnis už raudonąjį kraujo kūnelį, ir savo viduje kauptų po skystojo metalo mišinį. Baterijos pažeidimo atveju, kapsulė atsivertų ir po baterijos vidų paskleistų savo skystojo metalo turinį. Metalas užpildo elektros grandinės tarpus, sujungdamas pažeistas linijas ir atstatydamas energiją. Kapsulės gali būti sukurtos taip, kad reaguotų į skirtingus įvykius – vienos galėtų reaguoti į fizinius pažeidimus, kitos į perkaitimą. Tai padėtų mokslininkams pritaikyti baterijas skirtingiems tikslams.

Mikrokapsulės gaminamos jau nuo 1950 metų. „Mes tikimės, kad ši, gerai žinoma, mikrokapsulių technologija taps lengvai pritaikoma komerciniui naudojimui“, – teigė Moore. Atlikę bandymus su baterijomis, mokslininkai teigė: „Mūsų naujos save „gydančios“ medžiagos, gali, per mažiau negu milisekundę, visiškai sutaisyti elektros grandinę“. Sekantis žingsnis – išbandyti kapsules prototipiškose baterijose. Šiuo metu mokslininkų komanda bando pritaikyti kapsules ličio jonų baterijoms.

Parengė: Martynas Vaičekauskas

1 žvaigždutė2 žvaigždutės3 žvaigždutės4 žvaigždutės5 žvaigždutės (No Ratings Yet)
Loading...